13. června 2016 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oběd s Buffetem za rekordní cenu. Kdo byl ochotný zaplatit 3,5 milionu dolarů?

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA „Kdo přijde na oběd?“ Parafráze názvu slavného filmu se teď možná honí v hlavě i legendárnímu investorovi Warrenu Buffettovi. Neznámý zájemce totiž vydražil na charitativní aukci oběd s „věštcem“ z Omahy a nabídl za něj neuvěřitelných 3 456 789 milionu dolarů.

Jde přitom o meziroční skokové zdražení, které několikanásobně překonává i růst inflace. Zatímco průměrná cena jídla ve Spojených státech vzrostla meziročně o 2,7 procenta a celková inflace v ekonomice činila 1,1 procenta, oběd s Warrenem Buffettem podražil o 47 procent.

Loňský vítěz aukce, šéf čínské herní společnosti Dalian Zeus Entertainment Ču Jie zaplatil za posezení s investorem 2,345 milionu dolarů.

Pravdou však je, že i když jde o rekordní částku, kterou byl zatím neznámý dárce ochotný zaplatit za společně strávený večer s legendárním investorem, není to ojedinělý případ.

Přesně na dolar stejně zaplatil rovněž anonymní zájemce za posezení nad steakem v roce 2012. Od roku 2000 tak sanfranciská charita Glide, která pomáhá bezdomovcům a chudým ob yvatelům, vybrala jen na vydražených posezeních s Warrenem Buffettem celkem 23 milionů dolarů.

Dvakrát šli na oběd, dnes je Buffettovou pravou rukou

Jde ale o investici, která se vyplatí. Jak například poznamenal časopis Forbes, avizovaných 3,5 milionu dolarů si bude moci z velké části odepsat výherce z daní. I kdyby ne, poobědvat s Buffettem nemusí být pro mnohé boháče jen splněným snem, ale ve skutečnosti může jít o velmi dobou investici.

Například finančník Ted Weschler dal dva roky po sobě, v roce 2010 a v roce 2011, za oběd s Buffettem celkem pět milionů dolarů. Poté ho Buffet najal jako jednoho ze dvou investičních manažerů, kteří dohlížejí na jeho společnost Berkshire Hathaway.

Očekává se přitom, že Weschler, společně s další Buffettovým nejbližším spolupracovníkem Toddem Combem, bude dohlížet na všechny akciové investice společnosti, až se legendární finančník definitivně vzdá řízení firmy. Další investor Guy Spier se zase po obědě s Buffettem proměnil z „neomaleného, krátkozrakého a sobeckého dravce v přemýšlivého a dlouhodobého „value“ investora.

Buffett není jedinou osobností z byznysu, která se takto „prodává“. Už několik let lze vydražit oběd s Timem Cookem, šéfem technologické společnosti Apple. Ten se koná v centrále společnosti Apple v kalifornském Cupertinu.

S šéfem Apple na kafe za 610 tisíc dolarů

Součástí výhry jsou i vstupenky na blíže nespecifikovanou událost Apple keynote, tedy jednu z akcí, na které firma představí některou ze svých novinek. Například v roce 2013 zaplatil zájemce za setkání s Cookem 610 tisíc dolarů.

Že je setkání s Buffettem skutečně drahá záležitost, poslouží i srovnání s tenistou Rafaelem Nadalem. Za tenisovou lekci se slavným hráčem zaplatil zájemce v minulosti 150 tisíc dolarů.