3. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další francouzský přešlap: na objednané taxi musíte čekat 15 minut

Francouzské taxi – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské taxi – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Francouzská socialistická vláda přišla s dalším zákonem, nad kterým zůstává rozum stát. Aby ochránila tradiční provozovatele taxislužeb, nařídila jejich stále oblíbenějším on-line konkurentům povinné 15minutové zdržení, během nějž nemohou zákazníka vyzvednout.

Mobilní aplikace na chytrém telefonu najde vaší polohu pomocí GPS a přivolá vám rychlý odvoz za předem určenou cenu. Služby jako Uber, LeCab nebo Chauffeur-Prive si rychle našly své zákazníky, protože jsou jednoduché, rychlé a spolehlivé.

Ne všichni ale sdílejí nadšení z podobných služeb. Zejména francouzští taxikáři si stěžují, že on-line dopravci nemusejí platit drahé licence, neboť se úředně nejedná o taxislužbu – dopravu si nemůžete objednat „na ulici“, ale pouze dopředu přes internet.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tyto služby slouží v podstatě stejně jako taxi, ale nemají stejné povinnosti. To není férová konkurence,“ uvedl pro server Wall Street Journal člen francouzského národního sdružení taxikářů Alain Griset. A lobby taxikářů přinesla své ovoce.

Od Nového roku se totiž on-line dopravci musejí podrobit bizarnímu zákonu, který jim nařizuje, že od objednávky do vyzvednutí zákazníka musí uplynout minimálně 15 minut. To je více než dvojnásobek současné čekací doby u těchto služeb.

Ochrana knihkupců

Kontroverzní zákon není jediným příkladem francouzské ochranářské politiky. Socialistická vláda prezidenta Françoise Hollandea už dříve zakročila proti internetovým knihkupectvím, jimž zakázala slevy.

Zákon byl cílen zejména na americké internetové obchody v čele s Amazonem, které podle Hollandeova kabinetu ničí tradiční francouzské knihkupce. ČTĚTE VÍCE

Jedinou výjimkou jsou objednávky dopravy ze čtyř- a pětihvězdičkových hotelů či  průmyslových výstav, kdy mohou „on-line taxíky“ přijet ihned.

S takovým omezením se dotčení dopravci nehodlají smířit a plánují se hromadně obrátit na francouzskou obdobu Nejvyššího správního soudu. Mají přitom značnou šanci na úspěch. Zákon totiž kritizoval ještě před jeho schválením francouzský antimonopolní úřad. 

„Kvůli takové konkurenční nerovnováze není nutné chránit monopol taxislužeb na trhu. Mimoto je to v rozporu s cílem zlepšovat volný provoz dopravy,“ citovala agentura AFP z prohlášení francouzského úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Úřad také konstatoval, že podmínka čekat minimálně 15 minut by měla velmi negativní důsledky zejména pro nové společnosti, které by chtěly na rostoucí trh on-line objednávání dopravy vstoupit.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz