Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Objem doručovaných balíků stoupne v prosinci o čtvrtinu, dopravci omezují příjem z e-shopů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Amazon

Praha V prosinci by se objem doručovaných balíků proti listopadu mohl dále zvýšit až o 25 procent. Důvodem jsou omezení u kamenných prodejen kvůli koronaviru. Přepravní firmy jsou ale na hranici svých kapacit a zavádí omezení pro příjem zásilek z e-shopů. Vyplývá to z informací firem.

„Během listopadu se počet našich zásilek meziročně zvedl o 107 procent. Je jasné, že v prosinci zájem ještě poroste. Někteří naši partneři tak již nyní začali omezovat své služby, aby tento nápor zvládli,“ uvedl ředitel společnosti Zaslat.cz Miroslav Michalko.

Omezení zavedly například přepravní firmy GLS nebo DPD. Někteří dopravci například přestali vyzvedávat balíčky na adrese a zásilky je tak nutné odnést na sběrné místo, nebo si účtují sezónní příplatek či zavedli limit na denní počet zásilek.

Jeden z největších dopravců PPL v současnosti podle generálního ředitele Petra Horáka kvůli náporu kolem Black Friday doručuje menší část zásilek se zpožděním jednoho až tří dnů. Firma má se zákazníky předběžně domluvené počty svážených balíků, odvíjející se od dlouhodobého objemu zásilek dané společnosti. „Kvůli současné situaci jsme se pak rozhodli zastavit příjem atypických balíků, které jsou procesně nejnáročnější. Celkově očekáváme, že v letošní sezóně budeme doručovat dvakrát více balíků z e-shopů něž loni,“ uvedl Horák. PPL využívá 2000 řidičů a v Praze zavedla rozvážku pomocí elektrokol.

Podle výkonného ředitele společnosti Shopsys Lukáše Havláska počty online objednávek skokově vyrostly a i přes mnohdy omezené reklamní kampaně neustále rostou. „Úzkým hrdlem se aktuálně však ze dne na den stali přepravci. Logistika v Čechách doslova kolabuje. Nejen, že dopravci nejsou schopni doručit včas veškeré zásilky, navíc začínají omezovat také počty balíků, které od obchodníků odeberou. Mnohdy se teď z tisíců a stovek převzatých zásilek stávají desítky. Vánoce jsou již blízko a reálně hrozí, že i objednávky provedené v těchto dnech nebudou zákazníkům doručeny. A to je před námi ještě nejexponovanější období v příštích dnech,“ podotkl.

Logistická síť Zásilkovna doručila minulý týden, do kterého spadala akce Black Friday, celkem 1,83 milionu balíků, což představuje meziroční nárůst o 123 procent. „Celá letošní vánoční covid sezóna, Black Friday nevyjímaje, je nejnáročnější, kterou jsme za desetiletou historii naší firmy zažili,“ uvedl mluvčí Kamil Chalupa. Více než jeden milion zásilek měla o uplynulém víkendu ve své síti i Česká pošta.

„Naši maximální kapacitu sítě výdejních míst v České republice jsme připravili na 800 tisic tisíc zásilek denně. Síť výdejních míst jsme navýšili na aktuální počet 4030 výdejen. Jakmile se kamenné obchody otevřou, očekáváme, že se nákupy rozprostřou více plynuleji mezi nákupy v síti kamenných obchodů a nákupy online v e-shopech a zároveň Zásilkovna bude moci otevřít po skončení restrikcí dalších cca 400 výdejních míst, což letošní logistické vánoční sezóně jistě pomůže,“ dodal Chalupa.

Některé e-shopy situaci s dopravou řeší otevřením vlastních výdejních míst. Například největší on-line obchod se spodním prádlem Astratex před Vánoci zřídil výdejní okénka ve svých skladech v Náchodě a pražských Holešovicích.

Obchodníci předpovídají, že letos lidé v e-shopech utratí přes 200 miliard korun, tedy o 25 procent více, než loni. Jen před Vánoci mají tržby vzrůst na 65 miliard Kč.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!