15. prosince 2010 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oblíbenost webových adres s háčky a čárkami v Česku roste

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: InternetReprofoto

PRAHA Za prvních 12 měsíců od spuštění registrací si tuzemští zájemci nechali zapsat přes 68.000 evropských domén .eu s diakritikou. Česku tak patří s 15 procenty ze všech registrací druhá příčka. Dnes to oznámilo české zastoupení organizace EURid, které má správu domén .eu na starosti.

Největší podíl na registracích měli uživatelé z Německa, kterým patří 46 procent domén, na třetím místě za Českem skončilo Polsko s podílem pět procent.

Rok 2010 v obrazech

"Celkem 90 procent všech IDN domén pod .eu používá latinku s diakritickými znaménky, zbylých deset procent si téměř rovnoměrně rozdělila řecká abeceda a cyrilice. Nejčastěji se mezi znaky s diakritikou vyskytují ü, ä a ö, v případě českých domén je to í," uvedla oblastní manažerka EURid pro střední Evropu Regina Fuchsová.

Doména .eu pracuje již od roku 2005

Doména .eu se řadí mezi deset největších internetových domén nejvyšší úrovně na světě. Od spuštění evropské domény v roce 2005 se zaregistrovalo přes tři miliony doménových jmen s touto koncovkou.

EURid spolupracuje s více než 850 akreditovanými registrátory a poskytuje podporu v 23 oficiálních jazycích EU. EURid má centrálu v Bruselu a regionální pobočky v Praze, Pise a Stockholmu.

Počet registrovaných evropských domén s diakritikou roste zhruba stejným tempem jako ostatní registrace .eu. Především držitelé z řad firem oceňují, že názvy s IDN jsou intuitivní a mohou dobře vystihnout zaměření webu v přirozeném jazyce. Česko po opakovaném odmítnutí uživateli domény .cz s diakritikou nezavedlo.

"Zabýváme se výrobou nábytku na míru a naše doménová jména skříně.eu a ložnice.eu tato kritéria plně splňují," uvedla jednatelka společnosti ANP Jaroslava Plachá, která má domény .eu s diakritikou registrované.

ČTK, Lidovky.cz