20. června 2011 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obr A380 v Paříži končí. Utrhl si křídlo o hangár

Obří Airbus A380 s poškozeným křídlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří Airbus A380 s poškozeným křídlem. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Evropský výrobce letadel Airbus musel z ukázkových letů na mezinárodním aerosalonu u Paříže stáhnout svůj největší letoun A380, protože stroj si po střetu s budovou na letišti Le Bourget poškodil špičku křídla.

Airbus se první den prestižní světové přehlídky letecké techniky potýká s dvojnásobnou smůlou, kvůli technické závadě totiž nebude moci uskutečnit ani plánované lety svého nového vojenského dopravního letadla A400M.

Obří Airbus A380 s poškozeným křídlem.

Superjumbo A380 v neděli při pomalém manévrování na pojezdové dráze narazilo špičkou pravého křídla do letištní budovy a Airbus musel stáhnout jeho přihlášku na ukázkové přelety. Sdělil to podle agentury AP mluvčí mateřské skupiny EADS Alexander Reinhardt. Plánované ukázkové lety neuskuteční ani vojenský víceúčelový letoun A400M.

ČTĚTE TAKÉ:


Stroj, který je plodem dosud největšího evropského obranného projektu, se potýká se závadou na převodovce. Zúčastní se však alespoň dnešního slavnostního přeletu nad letištěm během návštěvy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.Co do prezentace tak Airbus na aerosalonu výrazně ztrácí na svého hlavního rivala. Americký Boeing na sebe strhl pozornost, když v neděli na Le Bourget přistála po svém prvním letu do zahraničí prodloužená verze jeho jumbo jetu 747-8.

Tradiční souboj zakázek mezi oběma giganty se však bude letos odehrávat zřejmě spíše na poli středních a menších letounů. Tam by mohl mít navrch Airbus, jehož ředitel prodeje John Leahy nyní s asijskými leteckým společnostmi horečně dojednává obří zakázky na modernizovanou verzi letadla A320.

Lidovky.cz, ČTK