4. listopadu 2009 0:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obrat. General Motors neprodají Rusům automobilku Opel

Opel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel | foto: AFP

DETROIT Správní rada General Motors dnes rozhodla, že neprodá automobilku Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank. Oznámily to agentury s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním a společnost General Motors to následně sama potvrdila.

Místo prodeje plánuje General Motors restrukturalizaci Opelu v hodnotě zhruba tří miliard eur. Své rozhodnutí americká společnost zdůvodnila zlepšením obchodních podmínek a významným strategickým postavením Opelu ve svém portfoliu.

Správní rada General Motors schválila prodej Opelu již v září. Německo se zavázalo, že pokud se GM vybere jako kupce Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur. Objevila se však podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.

Evropská komise pak dala najevo, že státní pomoc Německa prošetří. Evropští regulátoři správní radu General Motors vyzvali, aby potvrdila, že by rozhodla stejně, kdyby věděla, že slíbenou pomoc od německé vlády by získal jakýkoliv kupec.

Společnosti Magna a Sberbank chtěly využít Opel k agresivní expanzi na ruském trhu. V evropských aktivitách Opelu však mělo podle jejich plánů zaniknout přes 10.000 pracovních míst. Opel nyní v Evropě zaměstnává kolem 50.000 lidí. Magna a Sberbank měly podle dohody v Opelu získat 55procentní podíl.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.