22. června 2011 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obrat: podpora bydlení se zaměří na seniory

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Kalypso

PRAHA  Dobrá zpráva pro seniory: stát se v příštích letech více zaměří na podporu výstavby nájemních bytů, a to zejména pro starší generaci. Počítá s tím návrh státní koncepce v oblasti bydlení na roky 2014 až 2020 z dílny ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV). Pilotní program podpory výstavby nájemních bytů pro seniory má dostat vláda do konce července.

Jak uvedl Jankovský na konferenci, koncepce má vyvážit podporu vlastnického a nájemního bydlení. V uplynulých letech totiž stát nájemní bydlení zanedbával.

Vyplývá to mimo jiné z nedávného průzkumu, který provedl Státní fond rozvoje bydlení. Zejména menší české obce a města do 20 tisíc obyvatel mají nedostatek obecních bytů k pronájmu, stejně jako startovacích bytů pro mladé nebo sociálních bytů. Nová bytová výstavba je přitom pro radnice bez pomoci státu nepředstavitelná.

Infografika


"Celkem 74 procent obcí by na takovou výstavbu požadovalo státní dotace, 36 procent příspěvek na bydlení a 32 procent nízkoúročený úvěr," uvedla zpráva fondu, podle něhož výstavbu nájemního bydlení za vlastní peníze plánuje pouze desetina z obcí, které se zapojily do průzkumu.

Motivace pro investory
Jenže ministerstvo usoudilo, že nevratné dotace obcím na výstavbu nájemních bytů ve vládě neprojdou. "My si můžeme vymyslet cokoli, ale pokud to nebude v souladu s ekonomickou realitou, koncepce nikdy nebude naplněna," poznamenal Jankovský. Ministr chce proto prosadit dotace formou vratných nástrojů, tedy podobným způsobem, jako tomu je v případě programu Nový panel.

Čtěte také:


V praxi to bude znamenat, že stát obcím rozdělí určité finanční prostředky. Ty pak budou sloužit ke krytí úroků úvěrů na stavbu nových nájemních domů. Ministerstvo předpokládá, že tím motivuje investory, kterým by se jinak stavba takovýchto projektů nevyplatila. Kolik peněz obcím "přiteče" a jak se budou rozdělovat, ještě není jasné. "Záleží na tom, co na to řekne vláda," řekla LN mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Dalším důležitým pilířem bytové koncepce je snižování energetické náročnosti bydlení, podpora rekonstrukcí stávajícího bytového fondu.
Peníze z emisních povolenek
K tomu určený program Nový panel, ve kterém je k dispozici miliarda korun na dobu deseti let, však nestačí. Pro obrovský zájem už byl zastaven příjem žádostí. Ministerstvo proto spoléhá hlavně na podobný projekt Zelená úsporám, který je v gesci ministerstva životního prostředí.

Do něj by měly "přitéct" prostředky například z prodeje emisních povolenek. "Výnosy z aukcí emisních povolenek jsou nejvíce relevantní pro podporu snižování energetické náročnosti bydlení," souhlasí náměstek ministerstva životního prostředí Ivo Hlaváč.

Poslední koncepci bydlení vláda přijala v roce 2005, platila do roku 2010. Podle poradenské společnosti KPMG, která se na přípravě návrhu nové státní koncepce vedle ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu rozvoje bydlení také podílela, kladla minulá koncepce až příliš velký důraz na podporu vlastnického bydlení.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ OPERÁTORŮ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč