Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OBRAZEM: Jobs a Apple, jak je neznáte

V roce 1977 Steve Jobs představuje počítač Apple II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1977 Steve Jobs představuje počítač Apple II | foto: ČTK

SAN FRANCISCO Vizionář, který změnil svět, největší génius počítačové éry, technologický guru - tak bývá označován americký podnikatel Steven Jobs. Šestapadesátiletý spoluzakladatel a do dneška výkonný ředitel společnosti Apple byl mužem mnoha tváří. Jeho mocnou zbraní byla předvídavost, rád prosazoval vlastní pravidla.

Především ale určoval trendy ve vývoji počítačového průmyslu a nevzhledné přístroje povýšil na stylové doplňky, bez kterých se neobejde žádný vyznavač moderního života. "Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete," prohlásil kdysi.

Jak šel čas se Stevem Jobsem a jeho firmou Apple:


Steve Jobs a Steve Wozniak

1. dubna 1976 - Tři počítačoví nadšenci Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili v kalifornském Cupertinu společnost Apple Computers. Na trh zanedlouho uvedli počítač Apple I za cenu 666,66 dolaru.

V roce 1977 Steve Jobs představuje počítač Apple II

1977 - Pod názvem Apple II představili veřejnosti první sériově vyráběný osobní počítač. Zaznamenal okamžitý úspěch.

1980 - Firma vstoupila na burzu.

1983 - Pomocí ikon na obrazovce se ovládal přístroj Lisa. Revoluční novinka v oblasti komerčních počítačů využívala takzvaného grafického komunikačního rozhraní. Její cena byla ale příliš vysoká - 10.000 dolarů.

Steve Jobs, John Sculley a Steve Wozniak v roce 1984 představují nový Apple IIc.

1984 - Na pultech obchodů se objevily první kusy z legendární řady počítačů Macintosh. Měly diskovou jednotku a ovládaly se pomocí myši.

1985 - Po sporech ve vedení odešel z Apple Steve Jobs.

Steve Jobs a John Sculley

1986 - Prezidentem společnosti se stal John Sculley. Jobs si založil vlastní počítačovou firmu NeXT a odkoupil filmové studio Pixar od George Lucase.

1996 - Apple koupil NeXT a z Jobse udělal poradce.

1997 - Steve Jobs se vrátil do vedení společnosti Apple, která balancovala na pokraji bankrotu.

Steve Jobs 1998 a iMac

1998 - Apple vsadil na design a představil zákazníkům barvami hrající počítač iMac, který se stal se kultovní záležitostí.

1999 - Do obchodní sítě se dostal další přístroj od firmy s logem vykousnutého jablka - přenosný počítač iBook.

Takto vypadal Steve Jobs v roce 2005.

2001 - S hudebním přehrávačem iPod prorazil Apple i na trhu spotřební elektroniky. V kalifornském Palu Altu otevřela firma svůj první kamenný značkový obchod.

2003 - Spuštěn internetový obchod Apple iTunes s hudbou.

2007 - Na trh multifunkčních mobilních telefonů byl uveden iPhone, ovládaný pomocí dotykové obrazovky.

Steve Jobs hovoří o svých zdravotních problémech

2009 - Nemocný Jobs si vzal na pět měsíců zdravotní volno a podstoupil transplantaci jater.

2010 - Představena další novinka tablet iPad. Apple se stal jedničkou v hodnotě tržní kapitalizace mezi technologickými firmami, když v květnu předstihl konkurenční Microsoft Billa Gatese.

Steve Jobs na snímku ze 17. ledna

2011:
17. ledna
- Jobs, považovaný za srdce i duši Apple, si vzal opět zdravotní volno, vedením každodenních činností pověřil provozního ředitele Tima Cooka.

2. března - Jobs se překvapivě zúčastnil uvedení iPadu2.

Steve Jobs představuje nové online uložiště dat iCloud

6. června - Společnost Apple představila internetové úložiště dat iCloud. Na prezentaci nechyběl ani viditelně pohublý Jobs.

9. srpna - Apple se na krátkou dobu stala největším podnikem v USA podle tržní hodnoty, když díky růstu svých akcií předstihla ropnou společnost Exxon Mobil.

24. srpna - Jobs odstoupil z funkce generálního ředitele Apple. V čele firmy jej nahradí provozní ředitel Tim Cook.

ČTĚTE VÍCE:


Bez Jobse by byl svět elektronických produktů nudnější, ať už jde o poslední verzi počítače Apple, mp3 přehrávač iPod nebo tablet iPad. Vždycky dbal na to, aby měly produkty Apple předstih před konkurencí, lahodily oku uživatele a daly se jednoduše ovládat.

Pod jeho vedením se Apple stal loni největší technologickou společností podle tržní kapitalizace (330 miliard dolarů) a třetí nejdražší obchodní značkou světa po Google a IBM.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!