Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
22. listopadu 2019 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obří africká zakázka: Češi zmodernizují v Senegalu pět letišť za 3,8 miliardy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě desítky firem pod záštitou společnosti Transcon z Frýdku Místku zahájí jednu z největších českých investic v Africe. Budou modernizovat pět letišť Senegalu. Podle informací LN jde o zakázku v přepočtu přibližně za 3,8 miliardy korun.

Do konce příštího roku projde rekonstrukcí českých firem první letiště v Senegalu, zbylé čtyři do čtyř let. Počítá s tím jeden z největších českých kontraktů v Africe, který s pomocí peněz od České exportní banky (ČEB) a od Komerční banky (KB) uzavřela jako generální kontraktor frýdecko-místecká společnost Transcon Electronic Systems.

Jak pro LN uvedl obchodní ředitel pro Asii, Afriku a Ameriku Ilja Mazánek, zhruba 15 procenty z celkové investice 151 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun) se podílí senegalský stát, zbytek tvoří úvěry od zmíněných dvou českých finančních ústavů.

„Pevně věřím, že během prosince zahájíme práce. A záleží nám na tom, abychom první letiště odevzdali do konce příštího roku,“ uvedl pro LN Mazánek.

Češi vozí do Afriky i malotraktory

„Česká exportní banka a Komerční banka v pátek podepsaly smlouvu o financování jednoho z vůbec největších českých projektů v subsaharské Africe. V této fázi projektu se jedná o rekonstrukci dvou z celkem pěti letišť. Na to banky poskytují financování v objemu zhruba 53 milionů eur, poměrem půl napůl, “ sdělil generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Transcon jako výrobce elektronických zařízení, řídících systémů a dalšího vybavení letišť má pod sebou zhruba dvacítku dalších subdodavatelů z Česka, Evropy i Senegalu. Objednavatelem a smluvní stranou celého kontraktu je senegalské Ministerstvo turistiky a letecké dopravy.

Pro Českou exportní banku se nejedná o první počin v Africe. V současné době ČEB financuje v Africe například vývoz dvou stovek malotraktorů a další zemědělské techniky za 10 milionů eur do Ghany.

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...