28. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obří fórum v Praze: 500 Číňanů přiveze byznys, lidská práva mají pětku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Čínské peníze. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské peníze. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká vláda otočila svou byznysovou strategii směrem k Číně. Ve čtvrtek a v pátek bude o obchodech s Čechy vyjednávat na Pražském hradě pět stovek čínských podnikatelů a politiků. Pravicové kabinety s Čínou příliš nemluvily kvůli porušování lidských práv, Sobotkova vláda je pragmatičtější a chce protlačit do Říše středu co nejvíc českého byznysu.

O lidských právech se na Pražském hradě mluvit nebude. Čínské investiční fórum, které uspořádal bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, bude místem pro racionální vyjednávání o vzájemném byznysu obou zemí.

Čtvrteční a páteční setkání zaštiťuje prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), snahou je dohnat několikasetmilionové saldo vzájemného obchodu a dostat české podnikatele do Číny. Jak vypadá investiční fórum v klíčových číslech?

500

je počet čínských podnikatelů a politiků z Číny, kteří do Prahy dorazí. Chybět nebudou zástupci tamních největších podniků, nejvyšším politickým představitelem bude vicepremiér Čang Kao-li. Dorazí také zástupci čínských provincií.

České firmy tedy dostanou příležitost vyjednávat přímo se zástupci firem i regionů. Rovina politická je však minimálně stejně důležitá. Povedené setkání je jakýmsi předstupněm před případnou návštěvou čínského prezidenta. Do asijské země se v příštích měsících zase chystají prezident Zeman i premiér Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ:

4

je minimální počet dnů v týdnů, kdy má létat pravidelná linka mezi Prahou a Šanghají. Právě vzdušný most mezi Čínou a Českem je leitmotivem obřího setkání. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) dokonce ve středu přislíbil lince státní pomoc 38 milionů v podobě pobídek.

Peníze na linku půjdou ale jen v případě, že bude vybraný dopravce létat aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by měl být vybrán čínský dopravce, který linku obslouží

264,5 milionu

korun činilo loni saldo zahraničního obchodu mezi Českem a Čínou. Tento nepoměr je způsobený tím, že čeští exportéři zatím nedokázali příliš proniknout na čínské trhy, zatímco levné zboží z Číny v Česku uplatnění našlo.

Čínské investiční fórum by mělo exportní síly aspoň částečně vyrovnat a umožnit Čechům proniknout na jinak těžko dostupné území. Problémem je například to, že zahraniční firmy smějí v Číně vyrábět pouze ve spojení s místní firmou.

5

 je stupeň v hodnocení pracovních podmínek v Číně podle kritérií Mezinárodní odborové konfederace. Tato známka pro čínské podniky značí nulovou ochranu lidských práv. Na tento výzkum odkazuje česká pobočka Amnesty International.

Kritizuje skutečnost, že čeští podnikatelé nedostanou na Čínském investičním fóru žádné informace o rizicích podnikání v této zemi. Jde například o to, že některé čínské společnosti (a tedy potenciální obchodní partneři) využívají dětskou práci nebo jejich zaměstnanci pracují v nevhodných podmínkách a musejí například dýchat jedovaté výpary.

  • 12Diskuse
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz