11. dubna 2011 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obří obchod IKEA zatrhli v Praze úředníci

Ikea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ikea | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Ikea zatím nepostaví v Praze-Zličíně nový obchodní dům s nábytkem a bytovými doplňky, který měl v této části hlavního města nahradit stávající prodejnu Ikea. Městský úřad totiž projekt nepovolil.

Nový obchodní dům Ikea West chtěla švédská společnost v Praze-Zličíně otevřít letos na jaře, přičemž měl být největší v Evropě.

Konkurence je veliká

Konkurence mezi prodejci nábytku je stále tvrdší. Sedm nových prodejen na tuzemském trhu v předchozích letech otevřela rakouská společnosti Kika a loni byl v Praze zprovozněn nový obchodní dům XXXLutz, který sází na nízké ceny. Souboj mezi prodejci nábytku bude zřejmě ještě intenzivnější, jelikož obchodníci plánují další expanzi.

Ikea nyní bude investovat peníze do modernizace a rozšíření stávajících prodejen. Na tuzemském trhu Ikea provozuje čtyři obchodní domy s nábytkem, dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

"Nový projekt Ikea West, jehož cílem bylo vybudovat větší obchodní dům Ikea v Praze na Zličíně a přilákat do původní budovy Ikea ve zličínském nákupním centru Avion nové zajímavé prodejce, byl zastaven usnesením stavebního odboru Městského úřadu Prahy 13," sdělil dnes ČTK Petr Chadraba ze společnosti Ikea Česká republika.

Stavební odbor zamítavé stanovisko zdůvodnil tím, že jeden z majitelů pozemků pod plánovaným obchodním domem Ikea West v Praze-Zličíně stáhl svůj původní souhlas s výstavbou na jeho pozemku.

Čtěte také:


"Původním plánem bylo postavit obchodní dům, který by byl o 70 procent větší než ten stávající. Ikea byla připravena značně investovat do veřejné dopravní a technické infrastruktury a ekologických opatření a vytvořit nové pracovní příležitosti," podotkl Chadraba.

Společnost Ikea zároveň oznámila, že v Česku, Maďarsku a na Slovensku plánuje do stávajících i nových obchodních domů investovat devět miliard korun. Kolik peněz z této částky připadne na ČR, společnost Ikea neuvedla.

V Česku hodlá Ikea modernizovat stávající obchodní dům v Praze-Zličíně, který byl otevřen v roce 1996. Plocha obchodního domu Ikea Praha-Černý Most se rozšíří z 24.500 metrů čtverečních na více než 36.000 metrů čtverečních, přičemž přestavba byla zahájena v únoru.

Čtěte více: Ikea v Česku pevně zakotvila, na Černém Mostě se zdvojnásobí

Další budou Pardubice?
"Navzdory rozhodnutí městského úřadu zastavit naši plánovanou investici do nového obchodního domu v Praze 13 společnost Ikea i nadále vážně uvažuje o dalších investicích v regionu," uvedl generální ředitel Ikea ČR Andrew North. Další podrobnosti o plánovaných investicích v ČR společnost Ikea zatím nezveřejnila. Už delší dobu se hovoří o jejím plánu postavit nový obchodní dům v Hradci Králové či Pardubicích.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!