30. července 2018 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obuvnická firma Prabos zahájila výrobu na Ukrajině. V Čechách nebudou šičky, tvrdí

Pohorky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohorky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Slavičín (Zlínsko) Obuvnická firma Prabos ze Slavičína na Zlínsku zahájila výrobu na Ukrajině. Poblíž Dněpropetrovsku otevřela šicí dílnu, ve které má být do konce srpna vyrobeno prvních 2000 svršků. Za rok chce společnost dosáhnout měsíční produkce 5000 svršků bot, informovala v pondělí ČTK o plánech Prabosu zástupkyně společnosti. Ve Slavičíně nyní firma vyrábí asi 250 svršků denně, tedy asi 7500 měsíčně.

V ukrajinské pobočce Prabosu je zaměstnáno 25 dělnic. V budoucnu se bude jejich počet zvyšovat. „Myslíme na budoucnost a rádi bychom včas předešli zbytečným komplikacím, kdy nebude na českém trhu dostatek šiček, bez kterých se výroba obuvi neobejde,“ uvedl předseda představenstva firmy Jaroslav Palát. Ve Slavičíně má firma 216 zaměstnanců.

Na Ukrajině budou šičky vyrábět pouze svršky obuvi, celkové náklady včetně logistiky budou asi o 15 procent nižší.

Prabos se zaměřuje na výrobu pracovní a vojenské obuvi. Firma nedávno získala zakázku pro armádu a policii v hodnotě 600 milionů a 100 milionů korun. V minulosti dodávala boty například také litevské armádě nebo německému bundeswehru.

Společnost v květnu vstoupila na nový trh Start pražské burzy. Loni jí stoupl čistý zisk meziročně o 80 procent na 42,5 milionu korun. Tržby vzrostly o 0,5 procenta na 330 milionů korun.

Tradice firmy sahá do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n. p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n. p. Svit Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz