27. dubna 2009 19:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Oceláři si zoufají, o ocel není zájem

ocelárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ocelárna (ilustrační foto) | foto: JORGE UZONAFP

LONDÝN Světový ocelářský průmysl letos čeká největší propad poptávky od druhé světové války, proti minulému roku o téměř 15 procent. Odvětví silně zasáhla hospodářská krize, uvedla dnes světová ocelářská asociace WSA. Její členové vytvářejí zhruba 85 procent světové produkce oceli.

Asociace předpokládá, že zjevná poptávka letos klesne o 14,9 procenta na 1,02 miliardy tun. Loni poptávka dosáhla téměř 1,2 miliardy tun. Zjevné využití oceli zahrnuje dodávky oceli od domácích výrobců i dovozců a liší se od reálné spotřeby, která bere v potaz i změny zásob.

WSA míní, že se poptávka stabilizuje později během roku a že oživení nastane v příštím roce. Na příští rok ale konkrétní předpověď neuvedla.

Oživování bude pomalé a není jisté, jak rychle bude postupovat. Generální ředitel asociace Ian Christmas připomněl, že v letech 2007 a 2008 byly světová poptávka i produkce oceli rekordní.

Předpovědi pro asociaci připravuje její výzkumný tým a schvaluje je rada ředitelů. Jejím předsedou je Lakšmí Mittal, šéf světově největšího ocelářského koncernu ArcelorMittal, který v Česku vlastní společnost ArcelorMittal Ostrava.

Christmas dodává, že situace je mírnější v takzvaných mladých ekonomikách, například Indii, Brazílii a Číně. Světová poptávka bez této trojice států a Ruska podle odhadu asociace letos klesne o 22,3 procenta.

Hospodářsky rozvinuté státy postihla situace více, protože stavební firmy a automobilky výrazně omezují aktivity a propouštějí, když banky nechtějí na projekty půjčovat peníze, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!