Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ocelářský gigant ArcelorMittal se loni propadl do miliardové ztráty

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

OSTRAVA Největší domácí huť ArcelorMittal Ostrava (AMO) se loni propadla do zhruba miliardové ztráty z předloňského zisku 4,9 miliardy korun. Vlivem hospodářské krize firmě také klesly tržby o více než 40 procent. V roce 2008 utržila téměř 35,2 miliardy Kč.

Informovaly o tom Hospodářské noviny, kterým to sdělil generální ředitel AMO Augustine Kochuparampil.

Provozní hospodářský výsledek AMO se loni propadl na zhruba dvě miliardy korun. Firmě se nakonec podařilo ztrátu snížit na polovinu. "Obezřetně jsme řídili finanční toky a využívali bezpečně nastavených finančních instrumentů," uvedl generální ředitel. Doufá, že hutnictví má už to nejhorší za sebou. Podle Kochuparampila se mateřská společnost ArcelorMittal letos chystá vytěsnit minoritní akcionáře své ostravské dcery, v níž akcionáři drží 3,571 procenta akcií. Takzvaný squeeze out bude předmětem valné hromady, která by se měla konat ve druhém červnovém týdnu. "Bude to včetně ocenění akcií malých akcionářů na základě znaleckého posudku," řekl listu.

Navrhovanou cenu zatím firma nechce zveřejnit. Podle HN bude ale zřejmě nižší, než očekávají menšinoví akcionáři. Podle jejich zástupce Jiřího Psoty by měli dostat alespoň 7000 korun za akcii. Její současná cena se na RM-systému pohybuje pod 4000 korunami. "Kurz je poznamenán tím, že ArcelorMittal se k nám chová jako vyděrač a od privatizace ze svých obrovských zisků nevyplácí dividendu," řekl Psota.

Letošní hospodaření AMO ovlivňuje prudký růst cen surovin. Oproti prvnímu čtvrtletí ruda zdražila o 80 až 120 procent, šrot o 50 až 60 procent a uhlí až o 70 procent, dodal Kochuparampil s tím, že tempo růstu je šokující. Přesto hodnotí výrobu za první tři měsíce letošního roku pozitivně, AMO vyráběl na 65 až 70 procent.

"Trh si naštěstí uvědomuje, že tak velký nárůst se musí odrazit na našich cenách, takže i přes zvýšení prodejních cen poptávka po ocelářských produktech neklesá," dodal k meziročnímu zlepšení.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.