Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ocelářský gigant ArcelorMittal se propadá, má se Ostrava bát?

Světlo na konci tunelu? Na snímku je společnost ArcelorMittal Ostrava a dosud největší odlitek, který tam vyrobili letos na jaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světlo na konci tunelu? Na snímku je společnost ArcelorMittal Ostrava a dosud největší odlitek, který tam vyrobili letos na jaře. | foto: ČTK

BRUSEL Největší světový producent oceli ArcelorMittal hospodařil ve druhém čtvrtletí se ztrátou 792 milionů dolarů (přes 14 miliard Kč) po zisku 5,8 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to dnes firma, která vlastní největší českou hutní společnost ArcelorMittal Ostrava. Tržby se propadly zhruba o 60 procent na 15,2 miliardy dolarů.

Výsledky byly zasaženy rovněž snížením hodnoty zásob oceli a náklady na snižování počtu zaměstnanců. Celosvětová poptávka po oceli je pod tlakem kvůli globální hospodářské krizi, která vedla k poklesu produkce automobilového a stavebního sektoru.

Šéf společnosti Lakšmí Mittal nicméně uvedl, že firma v posledních týdnech zaregistrovala známky oživení, které jí umožnily obnovit produkci v některých závodech. "Pokud nepřijde další neočekávané zhoršení ekonomiky, měli bychom během druhé poloviny roku vidět pokračující postupné zlepšování," řekl Lakšmí. "Plné oživení zůstává pomalé a postupné" dodal.

Má se Ostrava bát?

Na ArcelorMittal tak tvrdě dolehla ekonomická krize. Již dříve se spekulovalo o tom, že firma dokonce uzavře nebo prodá část svých továren. Na seznamu šesti ohrožených provozů se podle listu Financial Times ocitla i česká pobočka v Ostravě.

Ta v současnosti jede pouze na zhruba třetinový výkon. Nejvážnějšími adepty na zavření jsou podle Financial Times ocelárny v belgickém Liege a v americkém Clevelandu.

ArcelorMittal vznikl v roce 2006 spojením mezinárodní ocelárenské skupiny Mittal Group se západoevropským gigantem Arcelor. Velikostí trojnásobně převyšuje svého nejbližšího konkurenta, japonskou společnost Nippon Steel.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...