Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští byznysmeni: Trumpovy kroky můžou zasáhnout bezpečnost, kurzy i cenu ropy

Donald Trump bude mít hodně silný mandát. Co řekne, to bude platit, míní Zbyněk Frolík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump bude mít hodně silný mandát. Co řekne, to bude platit, míní Zbyněk Frolík. | foto: Reuters

PRAHA Zvolení republikánského kandidáta americkým prezidentem není pro byznysmeny překvapením. Podnikatelé i ředitelé velkých firem se snaží najít odpověď na otázku, jaký dopad na světový byznys i jejich podnikání bude mít volba Donalda Trumpa 45. prezidentem USA.

Jiří Šimáně, majitel Unimex Group

Rok a půl jsem v noci sledoval projevy Trumpa a Clintonové a byl jsem jako jeden z mála Čechů přesvědčen o tom, že Trump nejenom vyhraje primárky, ale i Bílý dům. Řekl jsem to před více než rokem i prezidentu Zemanovi. Co se týče byznysu, nemyslím si, že ho vítězství Trumpa nějak zásadně ovlivní. Může se tak ale stát v případě nestability ve světě vyvolané některými z jeho budoucích kroků. To ve svém důsledku může ovlivnit kurzovou volatilitu, bezpečnost a cenu ropy.

Marek Jankovič, CEO a předseda představenstva České pojišťovny

To by člověk ve Spojených státech musel žít, aby věděl, co bylo tím spouštěčem. V krátkém období určitě výsledek amerických voleb na nás nebude mít dopad. V delším horizontu je to těžké říct. Záležet bude na tom, jakým směrem se politika nové vlády rozběhne. Rovněž je třeba říct, že v rámci pojistného byznysu nejsou trhy příliš propojené, s výjimkou zajištění některého typu rizik, ale nemyslím si, že by se to těchto obchodování dotklo. Otázka je, jak budou pokračovat vyjednávání o transatlantické spolupráci mezi USA a EU. To je jednoznačně teď to nejdůležitější.

Zbyněk Frolík, majitel Linetu

Podle mě bude mít Donald Trump tendenci řídit zemi jako řádný hospodář. Může se opřít o podporu obou komor parlamentu, které ovládají republikáni. Bude tedy mít nesrovnatelně silnější mandát než Barack Obama. Díky tomu bude jasnější, co může Američany čekat - co trump řekne, to se stane. Pro náš byznys to může znamenat například zrušení dvouprocentního poplatku z prodaného lůžka, který souvisí s takzvanou Obamacare.

Jiří Hlavatý, majitel Juty

Trump je z byznysu a to je pro Ameriku dobře. Bude se více starat o svoji zemi než o svět, nic proti tomu. Diplomacii a politiku se naučí rychle. Může vypadat jako klaun, ale je z byznysu a klidně se může naučit politickým hrám.

Ve Phoenixu v srpnu 2016 během své prezidentské kampaně.
Dojatý Donald Trump krátce poté, co je jasné, že vyhrál prezidentské volby.

Stanislav Bernard, spolumajitel Pivovaru Bernard, Humpolec

Vítězství Trumpa mě nepřekvapilo, i když můj favorit nebyl. Ale to nebyla ani Hillary Clintonová. Myslím, že na byznysové důsledky Trumpova zvolení je třeba ještě nějaký čas počkat. Uvidíme, jaké konkrétní kroky ze svého programu bude vůbec schopen prosadit.

Radim Jančura, majitel Student Agency

Bude veselo. Nejsem rusofil, přesto bych si přál, aby to byl nový impuls pro lepší vztahy mezi Ruskem a Západem. V byznysu nic.

Václav Dejčmar, podnikatel a mecenáš

Donald Trump vyhrál. Ale i kdyby se nedostal do Bílého domu, těmito volbami končí zlatý věk predikovatelnosti a stability. Amerika zůstane hluboce rozdělena a s autoritářskými leadery jako Putin, Erdoğan nebo Xi Jinping vstupujeme do krásného nového světa, ve kterém je možné prakticky cokoliv.

Radomil Doležel, generální ředitel CzechTrade

Nejsem americký občan. Ta šance byla 50:50, takže nejsem překvapen, že jedna z variant vyšla. Nemyslím si, že by výsledek mohl nějak výrazně v horizontu hodin a dnů ovlivnit tuzemský byznys. Otázkou je, co bude za rok. Teď je na hodnocení příliš brzy.

Vladimír Šolc, generální ředitel Sberbank CZ

Nemyslím si, přinejmenším v krátkém časovém horizontu, že to bude mít dopad na bankovní regulaci. Ta je dlouhodobá. Spíše je otázkou, jak moc bude Donald Trump prosazovat zájem finančních institucí. Nelze ale očekávat, že by to uklidnilo spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií plus Japonskem kolem Basel IV (oficiálně jde finalizaci Basel II, nicméně bankéři mluví o těchto regulačních požadavcích jako o Basel IV – pozn.red). Zvolení Trumpa může vést k tomu, že tato dohoda prostě nedopadne. Vůbec si nejsem ale jistý, jaká nakonec bude Trumpova politika. Jednak jsem neviděl žádnou konzistentnost v samotné kampani a pak si myslím, že Spojené státy jsou tak velká organizace, že změna směru není rozhodnutím jen jednoho člověka.

Pavel Dvořáček, spolumajitel společnosti Rudolf Jelínek, Vizovice

Budoucnost ukáže, zda zvolení Trumpa bylo dobrým nebo špatným krokem. Je to zodpovědnost voličů ve Spojených státech. Ale je to i střípek, který zapadá do dalších událostí jako je například rozhodnutí o brexitu. Máme v Americe důležitou obchodní jednotku, s tamním kolegou jsem právě mluvil, popisuje, jak je tam společnost nyní obrovsky rozdělená. Možná nás nějaké změny v obchodní oblasti čekají, třeba v souvislosti s Trumpovým protekcionalismem, ale snad to nebude nic zásadního.

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Jak špatně jsem odhadl výsledky brexitu, tak si myslím, že jsem dobře odhadl Trumpovy šance. Nedělal bych z toho žádné ukvapené závěry. Aparát lidí, které má Trump kolem sebe je natolik silný, že nelze mluvit o one man show. One man show je to jen marketingově. Druhou věcí je to, že to, co se říkalo před volbami, bude nejspíše trochu jinak. Jestli si někdo dělá přílišné ambice, nebo je naopak zklamán, tak to je předčasné. Svět je na rozdíl od minulosti rozdělen více ekonomicky a méně geopoliticky.

Vliv politiků je díky celosvětové integraci výrazně menší než v minulém století. Z tohoto pohledu nelze očekávat ani žádné tsunami ani mimořádný rozmach, i když vyhrál Trump. Nemyslím si, že by to teď mělo nějaký větší dopadne na naše podniky a už vůbec ne negativní. Je sice pravda, že Trump chce znovu vyjednat některé mezinárodní obchodní dohody, ale jestli to nakonec udělá, je velká otázka. Politická moc i v USA není zdaleka taková, jak si lidé myslí. Ostatně to vidíme i v Rusku a Číně. Svět si zkrátka jde svým tempem a současné ekonomické rozdělení světovým politikům neumožňuje udělat nějaké fatální změny.

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank

Lze očekávat propad mexické měny vzhledem k slibům budoucího prezidenta o výstavbě hraniční zdi proti nelegálním imigrantům. Současný kurz vůči dolaru by mohl krátkodobě devalvovat z hodnoty 18,5 až na nové maximum proražením hranice 20,0. Trump chce navíc znovu jednat o podmínkách sdružení NAFTA, což bude mít na mexický akciový trh negativní dopad. Nejlepší způsob investování je do místních ETF.

V duchu protekcionistického hesla „Amerika na prvním místě“ lze bezpochyby očekávat uplatnění obchodních bariér a obrat americké zahraniční politiky dovnitř. Geopolitickou mapu světa se jistě pokusí vyplnit silní hráči v čele s Ruskem a Čínou. Vzhledem k Trumpovým nadějím na spolupráci s Ruskem v Sýrii lze očekávat sblížení obou zemí. Pokud nový prezident bude trvat na ukončení sankcí, může dojít k výraznému posílení kurzu rublu vůči dolaru pod hodnotu 60.

V Evropě by mohl Trumpův triumf přinést posílení pozic protivládních populistů v mnoha zemích. V Itálii by se tím zvýšilo riziko porážky premiéra Renziho v prosincovém referendu o reformě ústavy. Na domácí půdě nepochybně oslabí centrální banka Fed, kterou Trump dlouhodobě viní z nečinnosti a podpory kapitálových bublin. Komodity jako zlato a jiné drahé kovy by měly růst, zlato dokonce k rekordním hodnotám. Důvodem je očekávaná nejistota investorů pokoušejících se ukrýt své peníze. Krátkodobě šokovaný akciový trh se zřejmě vzpamatuje až ve střednědobém horizontu, kdy akcie posílí slibovaná reforma zdanění velkých firem.

Josef Hušek, ředitel a spoluvlastník Inekon Group

Silná ochranářská opatření panují ve Spojených státech už nyní, nástupem Trumpa se to nezmění. Vyhráli jsme dva tendry na dodávky tramvají, ale zakázky přesto dostaly místní firmy. V jednom případě jsme se dokonce bránili soudně, ale Američané to vyřešili tím, že tendr zrušili a zakázku dostal místní dodavatel napřímo.

Radek Špicar, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Spojené státy americké jsou pro české firmy největším mimoevropským exportním trhem, přičemž již pátým rokem tam více zboží vyvezeme než dovezeme. Navíc se firmám daří uspět na americkém trhu také s výrobky s vysokou přidanou hodnotou a podíl vyvezených polotovarů klesá. Takové obchodní vztahy jsou pro českou ekonomiku přínosem. Věřím, že v rostoucím trendu exportu budeme pokračovat, aniž by na něj měla změna amerického prezidenta přímý a okamžitý dopad.

Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR

V rámci předvolební kampaně Donald Trump akcentoval především lokalizaci průmyslu zpět do USA a s tím spojenou obnovu domácích pracovních míst, zejména v oblasti severovýchodních Spojených států (v tzv. Rust Belt states). Tato předvolební rétorika, která se zdánlivě neslučuje s vyjednáváním nových dohod o volném obchodu, se ukázala jako velice populární. Donald Trump sice vystupoval během předvolební kampaně jako odpůrce TTIP, nicméně nyní, když se stal prezidentem, bude se muset chovat více pragmaticky. Momentálně nemůže vyjadřovat podporu TTIP, ale vyčkejme po jeho uvedení do funkce prezidenta.

Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR, SR a Rakousko
Výsledky voleb mě překvapily. Na druhou stranu je to patrně celosvětový trend, kdy lidé chtějí změnu tradičních politických struktur. Přímý dopad na naše podnikání nevidím. Podle toho, co ale Donald Trump říkal, že je proti regulačním zásahům do byznysu a že chce podporovat byznys v komerčním slova smyslu, tak to je dobrá zpráva. Byť to v Evropě nevnímáme, tak Amerika jde cestou regulace, včetně platebních karet. Pokud se tedy vrátí to probyznysové vnímání, tak to je jedině dobře.

Pavel Kysilka, ekonom, bývalý šéf České spořitelny a viceguvernér ČNB
Není to překvapení. Jde o protestní hlasování. Jestli zvítězilo větší nebo menší zlo, tak to nevíme. Kampaň a následný vykonávání prezidentské funkce jsou často zcela odlišné věci. Musíme se tak nechat překvapit.

Klíčové bude si počkat na to, jaký si Trump sestaví tým. Přiznejme si to, že finanční trhy nejsou úplně jeho doména. Důležité bude především to, kdo bude ministrem financí v jeho administrativě a jak budou komunikovat s centrální bankou Fed a její guvernérkou Janet Yellenovou. Teprve tehdy půjde říct něco víc. V tuto chvíli by šlo jen o čiré spekulace. Cokoliv, co řekl Trump před volbami v prezidentské se teď maže, protože tyto výroky sloužily jen k tomu, aby byl zvolený. Donald Trump je člověk kotrmelců, takže u něj může dojít k obratu o 180 stupňů.

Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny

Myslím si, že na velké hodnocení je brzy. Je třeba respektovat vítězství kandidáta v demokratických volbách i když kampaň byla vyhrocená. Když se podívám na to, co padlo, tak jedna věc mne zaujala. Donald Trump se několikrát vyjádřil, že by se zasadil o uvolnění regulace amerického bankovního sektoru. To může zvýšit konkurenceschopnost a ziskovost amerických bank. Potažmo to může vést k tomu, že tento tlak může jít i směrem k evropským regulátorům. Já si osobně myslím, že jde o krok správným směrem. Jestli se to stane, tak to teprve uvidíme. Evropa totiž potřebuje liberálnější přístup.

Igor Kocmánek, bankéř

Vítězství Donalda Trumpa jasně ukazuje, že ve Spojených státech je mnohem více lidí nespokojených s establishmentem ve Washingtonu a s byrokracií, než se čekalo. Vidím to tak, že se prezidentem stal starší, hodně mazaný obchodník, který za život prošel ledasčím, ale vždy se zvedl a dostal se zpět na vrchol. Doufejme, že se bude chtít do dějin zapsat jako ten, co dal Ameriku zase do pořádku. Pokud jde o jeho vztah k Česku, myslím, že máme malé plus, protože trochu česky. Dříve si dobře rozuměl s babičkou Ivany Zelníčkové a konverzace probíhala v češtině.

Zuzana Celarová Petrofová, majitelka firmy Petrof

Výsledek voleb v Americe odráží volání světa po změne. Těžko komentovat program Donalda Trumpa předem, každopádně je to konec diplomacie v rukavičkách. Kéž by jeho činy pomohly nastartovat světovou ekonomiku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...