11. ledna 2012 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Od Itálie už nákaza nehrozí, dušoval se Monti

Mario Monti  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Monti | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová pochválila Itálii za úsporná opatření a reformy, které provedla vláda premiéra Maria Montiho. Ten ji na dnešním jednání v Berlíně ujistil, že od zadlužené jihoevropské země nákaza eurozóně nehrozí.

Podpořil přitom zavedení diskutované daně z finančních transakcí v rámci celé Evropské unie, a ne jen v zemích měnové unie.

Merkelová na společné tiskové konferenci vyzdvihla, že se Montimu a jeho vládě "podařilo během několika dní v Itálii prosadit mimořádně důležitá a pozoruhodná opatření týkající se konsolidace rozpočtu a zavádění strukturálních reforem". Je přesvědčena, že to Itálii posílí a zlepší její hospodářské perspektivy.

ČTĚTE TAKÉ:

Třetí největší ekonomika eurozóny se potýká s vysokým zadlužením. Montiho vláda ve snaze zabránit hrozícímu hospodářskému kolapsu a uklidnění investorů prosadila v parlamentu soubor úsporných opatření ve výši přes 30 miliard eur (774 miliard Kč) a chystá další kroky na podporu růstu.

Navzdory vážné situaci, v níž se jeho země nachází, utvrzoval italský premiér kancléřku, že od Itálie eurozóně dluhová nákaza nehrozí a evropští partneři mohou s Římem nadále počítat.

Kromě italského boje s finančními problémy dnes oba politici rozebírali také ekonomickou situaci v Evropě a vyslovili se pro zavedení dalších prorůstových opatření. Monti současně podpořil novou daň na finanční transakce, ale pouze v případě, že na ni přistoupí EU jako celek.

Zdanění finančních operací na trzích nyní nejhlasitěji prosazuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který nevyloučil jeho realizaci samostatně nebo pouze v zemích eurozóny, neboť některé unijní státy mimo euroblok v čele s Británií jsou proti němu.

Merkelová po pondělní schůzce se Sarkozym soukromě připustila možnost zavedení této daně jen v 17 státech měnové unie, což vyvolalo roztržku s koaličními liberály, kteří stejně jako Monti souhlasí s tímto opatřením jen na celoevropské úrovni.

Lidovky.cz, ČTK