Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU omezila používání některých pesticidů. Ohrožují včely

Včela pokrytá pylem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včela pokrytá pylem | foto: Shutterstock

BRUSEL Od neděle mohou zemědělci v EU jen velmi omezeným způsobem používat tři druhy pesticidů ze skupiny neonikotinoidů, které jsou nebezpečné včelám. O faktickém zákazu, který potrvá nejméně dva roky, rozhodla v květnu Evropská komise právě kvůli možnému ohrožení evropské populace včely medonosné.

Omezení se týká používání pesticidů k ošetření plodin, které lákají včely a jiné opylovače. Pesticidy jsou podle Evropské komise jedním z řady faktorů, které mohou být příčinou poklesu počtů včel. Dalšími jsou například paraziti, jiné patogeny, nedostatek veterinárních léčiv nebo jejich špatné používání.

Včel může ubývat také v důsledku špatné práce včelařů, ale i faktorů spojených s ekologií, třeba s úbytkem přirozeného prostředí či potravy včel nebo se změnou klimatu. Členské země unie měly do konce září čas upravit stávající povolení tak, aby byla v souladu s evropským omezením. Zásoby pesticidů se mohly využívat až do 30. listopadu.´

ČTĚTE VÍCE:

Omezení se vztahuje na použití tří neonikotinoidů - klothianidinu, imidaklopridu a thiamethoxamu - při ošetření osiva, aplikaci na půdu a ošetření listů obilnin, s výjimkou ozimých, a jiných plodin, které lákají včely. Ostatní povolená použití jsou schválena pouze pro profesionální uživatele. Možnosti výjimek se omezují na ošetření plodin, které přitahují včely, ve sklenících, na polích pak pouze po odkvetení.

Rozhodnutí komise je reakcí na zprávu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (ESFA). Krok podporovala například v Británii také petice, kterou podepsalo na 300 000 lidí. Rozhodnutí komise naopak kritizují nejen zástupci chemického průmyslu, ale také někteří vědci. Podle kritiků byla celá věc ukázkou "politického lobbingu" a neřeší skutečné příčiny úbytku včelstev.

Na konci dubna se členské země unie nedokázaly shodnout na postoji k omezení, které komise původně navrhla už v lednu. Česká republika byla tehdy s několika dalšími státy proti takovému kroku. Komise následně oznámila, že k omezení používání trojice pesticidů přikročí. Po dvou letech chce Evropská komise dopad nynějšího opatření zhodnotit.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...