16. září 2009 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Od prosince budou k mání domény s českou diakritikou. Ale jen .eu

Práce s počítačem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Od 10. prosince si zájemci budou moci zaregistrovat internetové domény s koncovkou .eu včetně diakritiky. Rozhodlo o tom sdružení EURid, které je správcem evropských domén. Obyvatelé členských zemí EU si tak budou moci zaregistrovat domény ve všech evropských jazycích, tedy včetně dlouhých a přehlasovaných samohlásek, háčků nebo řeckých znaků.

Podle výkonného ředitele českého správce domén CZ.NIC Ondřeje Filipa je poměrně překvapivé, že startu domén s diakritikou nebude předcházet žádné přechodné období.

"Od 10. prosince se registr otevře, a kdo si jakou doménu zaregistruje, tu bude mít, a to bez ohledu na držitele stávajících domén či držitele ochranných známek. Poněkud mě překvapuje, že na toto téma zatím není u nás vidět žádná diskuse," uvedl.

EURid podle generálního ředitele Marka Van Wesemaela podporuje všech 23 oficiálních řečí EU. "Naši zaměstnanci pocházejí ze všech 27 zemí. Podpora použití a zvyšování počtu doménových jmen s diakritikou (IDN) nám připadá přirozená," dodal.

O možnosti registrace domén s háčky, čárkami a kroužky několikrát uvažovalo i sdružení CZ.NIC, opakovaně ale rozhodlo, že je zavádět nebude. Důvodem byl malý zájem firem i koncových uživatelů. Sdružení nicméně domény s diakritikou testuje.

Testovací doména s českou diakritikou: www.háčkyčárky.cz

Uživatelé ze zemí EU si dosud zaregistrovali přes tři miliony domén s koncovkou .eu.

Lidovky.cz, ČTK