21. září 2009 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odborář, který bral úplatky od vedení VW, dostal skoro 3 roky natvrdo

Klaus Volkert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaus Volkert | foto: ČTK

LUXEMBURG Před čtyřmi lety vypukl v Německu jeden z největších ekonomických skandálů. Vedení automobilky Volksawagen si dlouhé roky získávalo přízeň členů zaměstnanecké rady nelegálním způsobem. Bývalý šéf odborářů si za to odsedí dva roky a devět měsíců. Informoval o tom server Sme.sk.

Trestní senát německého Spolkového soudního dvora koncem minulého týdne definitivně potvrdil rozsudek soudu nižší instance v Braunschweigu. Rozhodl, že Klaus Volkert, bývalý předseda závodní rady největší evropské automobilky Volkswagen, půjde téměř na tři roky do vězení za navádění na spáchání trestného činu. Podmínku dostali bývalý člen představenstva VW Peter Hartz i pracovník personálního oddělení firmy Klaus-Geter Gebauer.

Volkert je vyučený kovář, který to dotáhl až na mocného šéfa závodní rady pro celý koncern a na člena dozorčí rady VW. To mu ale nestačilo, prostřednictvím Gebauera a se souhlasem Hartze si nechal v letech 1994 až 2004 vyplácet "mimořádné bonusy".

Téměř dva miliony eur sloužilo na financování exotických dovolených a návštěv exkluzivních veřejných domů. Těchto výletů se kromě Volkerta účastnili i jiní představitelé pracujících, dokonce i jeden z poslanců za Sociálnědemokratickou stranu ve Spolkovém sněmu nebo poslanec SPD v dolnorakouském krajském zastupitelském sboru.

Své brazilské milence Volkert dohodil prostřednictvím fingované smlouvy od Volkswagenu honoráře v hodnotě 400 tisíc eur.

Vedení VW si chtěl podle agentury AFP úplatky a výlety spojenými s rozkošemi naklonit členů závodní rady. Představenstvu VW šlo zjevně o to, aby jim členové závodní rady, kteří mají v tomto koncernu vlivné postavení, šli na ruku při rozhodování o citlivých otázkách, například o délce pracovního týdne.

Pro komentátora Frankfurter Allgemeine Zeitung Joachima Jahna je poučení z celé kauzy více než jasné: "Aféra je učebnicovým příkladem, kam až může vést příliš velká moc odborů."

Lidovky.cz