2. prosince 2016 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sobotka byl na setkání se šéfy Aholdu. Odboráři se přesto s vedením nedohodli

Ahold provozuje supermarkety Albert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ahold provozuje supermarkety Albert. | foto: Ahold

PRAHA Odboráři Aholdu se na pátečním jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily pružnost a dobrou vůli, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jednání také účastnil. Zástupci společnosti a odboráři odmítli situaci komentovat. Jednání by měla pokračovat v příštím týdnu.

„Obě strany projevily určitou míru pružnosti a dobrou vůli, aby bylo dosaženo dohody,“ uvedl Sobotka. Zástupci zaměstnavatelů už v minulém týdnu uvedli, že by mzdy v příštím roce u provozních zaměstnanců mohly vzrůst v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce požadují sedmiprocentní zvýšení mezd.

„Společnost Ahold signalizovala, že je ochotná se vrátit k určitému dorovnání zaměstnancům za rok 2016. Neřešili jsme detaily,“ dodal předseda vlády. Prohlásil, že je rád, že sociální dialog bude pokračovat. Již dříve jednal s nizozemským velvyslancem, který by měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o výši mezd, které firma vyplácí zaměstnancům v Česku.

Zaměstnancům Aholdu letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle Burianové je u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

02.prosince 2016 v 11:35, příspěvek archivován: 02.prosince 2016 v 13:04

Setkal jsem se s vedením Aholdu, zaměstnanci si zaslouží důstojné pracovní podmínky a adekvátní mzdu.Jsem rád, že se věci daly do pohybu. https://t.co/qZhEc1dXuU

Podle odborů je jádrem sporu rozdíl v přepočtech výše mezd provozních zaměstnanců pro letošní rok. Ahold tvrdí, že vzrostly o 11,7 procenta. Podle Odborového svazu pracovníků obchodu mzdy vzrostly jednou, a to o tři procenta od 1. března, další navýšení představovalo jen dorovnání mezd u dlouholetých zaměstnanců, kteří za stejnou práci pobírali nižší mzdu než nově příchozí pracovníci.

Části zaměstnanců podle společnosti vzrostly mzdy i k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, uvedla už dříve firma.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR v poslední době zlepšila hospodaření. Ahold v ČR v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 75 procent na sedm milionů eur (189,2 milionu Kč).

Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR 180.000 lidí. Ahold, který supermarkety Albert provozuje, v Česku zaměstnává 17.000 lidí.

ČTK