24. září 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři českého Teska píší dopis britskému vedení, stěžují si a radí

Tesco  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: AFP

PRAHA Někteří odboráři společnosti Tesco Stores ČR, kteří minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, zaslali vedení britské maloobchodní firmy i jejím akcionářům dopis, v němž si stěžují na poměry v tuzemské pobočce tohoto obchodního řetězce. Odboráři v dopise také radí, jak vést firmu lépe. Vedení Tesco Stores ČR tvrdí, že s odboráři jedná a některé jejich stížnosti označilo za nepodložené.

Odboráři zároveň vyzvali generálního ředitele britské centrály společnosti Tesco, aby situaci v Česku řešil. 

Předseda Rady nezávislých odborů Tesco a šéf odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR Ivan Předinský dnes ČTK sdělil, že odboráři v dopise poukazují na chyby v hospodaření společnosti, nedostatek mzdových fondů a příčiny nespokojenosti zaměstnanců tuzemských obchodů Tesco.

Tesco

Společnosti Tesco Stores ČR v hospodářském roce 2008/2009 končícím letos v únoru klesl čistý zisk z 816 milionů korun v předchozím roce na 138 milionů korun. Tesku v hospodářském roce 2008/2009 v Česku klesly i tržby, a to z bezmála 41 miliard korun v účetním roce 2007/2008 na 39,7 miliardy korun.

"Rada odborové organizace v pětistránkovém dokumentu shrnula situaci u společnosti, důvody snižujícího se zisku z pohledu odborových organizací, nedostatky v komunikaci a obchodní politice společnosti a poukázala na kriticky nízký stav zaměstnanců, jež se odráží na plnění hospodářských výsledků společnosti," uvedl Předinský.

Nikdo s námi nemluví
Odboráři podle Předinského seznámili generálního ředitele společnosti Tesco i její akcionáře s dalšími důvody, kvůli kterým minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, a také s podmínkami, za kterých jsou ochotni ji odvolat.

"Nezávislé odbory Tesco vyzvaly generálního ředitele k jednání a rychlému zásahu a řešení problematiky v ČR, neboť komunikace s nejvyšším vedením v ČR je na bodu mrazu a bez jakéhokoli zájmu řešit vzniklou krizi," podotkl Předinský.

Chatrná argumentace
Vedení českého Teska tvrdí, že argumentace odborářů stojí na chatrných základech. "Přes současnou ekonomickou situaci, kdy se mnoho podniků potýká se značnými problémy, ať už jde o propouštění zaměstnanců nebo snižování platů, společnost Tesco pokračuje v investicích v ČR, vytváří nové pracovní pozice, snižuje ceny pro zákazníky a zaměstnancům stejně jako každý rok zvýšila mzdy," řekla dnes ČTK mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Dodala, že zaměstnanci mohou navíc využívat různé benefity. "V každém obchodě se stará o zákazníky dostatečný počet zaměstnanců, který je dán provozními potřebami," podotkla.

Ostatní odboráři se distancovali
Odboráři společnosti Tesco Stores ČR ale nejsou jednotní ohledně stávkové pohotovosti. Konkurenční Podnikový výbor OSPO Tesco Stores ČR, který je prý největší odborovou základnou působící při tomto obchodním řetězci, se minulý týden od obnovení stávkové pohotovosti distancoval.

"Momentálně vyhlášená stávková pohotovost je exhibicí, která nic neřeší a nepřispívá k sociálnímu dialogu. Podnikový výbor OSPO Tesco Stores ČR se od této stávkové pohotovosti distancuje," uvedl mluvčí Podnikového výboru OSPO Tesco Stores ČR Milan Matušík, podle kterého odboráři nyní jednají o řešení problémů pracovníků Teska s jeho vedením.

ČTK