20. října 2009 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři chtějí donutit obchody, aby o Vánocích zavíraly dříve

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Odboráři vyzvali obchodní řetězce, aby o letošních vánočních svátcích omezily otevírací dobu svých prodejen a například na Štědrý den měli otevřeno nejvýše do 14:00. Odboráři se domnívají, že velké obchody by měly zůstat zavřené i 25. prosince a jejich provoz by mohl být obnoven až 26. prosince.

"Vzhledem k odstartování vánočních nákupů v polovině září a začátkem října je dostatečný prostor pro nákupy všech občanů. Štědrý den je dnem pracovního volna, tak věříme, že si všichni mohou doplnit zapomenuté drobnosti v průběhu dopoledne," sdělil dnes ČTK Jiří Šafář z Odborového svazu pracovníků obchodu OSPO. K výzvě se podle něj již připojil podnikový výbor OSPO při obchodním řetězci Tesco Stores ČR.

Odboráři chtějí, aby se obchodní řetězce letos nepředháněly, který z nich bude mít na Štědrý den déle otevřeno.

Dlouhá otevírací doba na Štědrý den podle Šafáře komplikuje pracovníkům supermarketů a hypermarketů dopravu do svých domovů i přípravu svátečního večera. Šafář upozornil, že v okolních státech jsou velké obchody na Štědrý den zavřené. "Pouze Česko je výjimkou," podotkl.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.