4. června 2012 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři nebudou chodit na tripartitu. Nedohodli se s vládou

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil | foto: ČTK

PRAHA Odboráři se rozhodli, že nebudou dál chodit na tripartitu na jednání s vládou a zaměstnavateli. Kabinet totiž nevyšel vstříc jejich požadavkům, jejichž splněním podmiňovali svou účast na zasedání. Důchodovou reformu se vláda odložit nechystá a přípravy zákona o stávce také nezastaví. Řekl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Podle něj odboráři ale zůstanou v pracovních skupinách tripartity. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) postupují odbory jako chytrá horákyně.

'Odbory jsou jako chytrá horákyně'

"Dnešní jednání předsednictva tripartity připomínalo trošku pohádku ´ani nahá, ani oblečená´, protože odboráři nechtějí jednat a přitom chtějí jednat," uvedl Drábek. Podle něj sice předáci předložili požadavky, o nichž by chtěli diskutovat, ale současně oznámili, že na plénum tripartity chodit nebudou.

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory žádaly hlavně odklad důchodové reformy. Ta má lidem od příštího roku umožnit převést část odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle Českomoravského odborového svazu by tak penzijní soustava mohla přijít o víc než 20 miliard korun a na důchody by mohly chybět peníze. Kabinet ale uvedl, že reformy měly být hotové už dávno a další odsouvání by jen zhoršilo situaci.

Odboráři žádali zastavení prací na zákonu o stávce

Předáci žádali také zastavení prací na zákonu o stávce. I na něm se bude ale dál pracovat. Vláda začala normu chystat po loňské stávce v dopravě, kterou odboráři namířili proti ní a jejím reformám. Zákon měl stanovit pravidla takových protestů. Podle odborů se jimi ale vůbec nezabývá a má jen přitvrdit nynější podmínky. Návrh začala vláda projednávat už minulou středu, ale odložila ho. Drábek ho má do dvou týdnů upravit. Předsednictvo tripartity se shodlo na tom, že se bude o zákonu ještě jednat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Příští společné zasedání vlády, odborů a zaměstnavatelů se mělo konat 28. června. Naposledy se plénum tripartity sešlo 19. dubna. Odboráři jednání po dvou hodinách opustili. Tvrdili, že kabinet nebyl připraven. Premiér tehdy postup předáků označil za divadlo.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz