25. října 2010 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři plní náměstí, přesto jsou podle čtvrtiny Čechů odbory pochybné

odbory, stávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odbory, stávka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Celkem tři čtvrtiny občanů Česka se domnívají, že odbory jsou potřebné a užitečné, 32 procent Čechů je o tom přesvědčeno pevně. Na druhé straně čtvrtina lidí o potřebnosti a užitečnosti odborů v ČR více či méně pochybuje.

Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury STEM.
"Z časové řady údajů vyplývá, že současné hodnocení role a významu odborů je poměrně vysoké. Na podobné úrovni se pohybovalo už ve druhé polovině 90.let, i když s výkyvy a s největším zaznamenaným poklesem v roce 1999," uvedla agentura.

Příznivěji roli odborů hodnotí zejména nezaměstnaní a důchodci a dále lidé pracující v dělnických profesích a zaměstnanci ve veřejném sektoru.

Z údajů rovněž vyplývá, že hodnocení odborů se liší podle vzdělání a sociálního postavení lidí a také podle profese a sektoru, v nichž pracují.

Častěji odborům připisují potřebnost a užitečnost lidé se vzděláním bez maturity, zejména vyučení.

U zaměstnanců ve veřejném sektoru se častěji vyskytují jednoznačně kladná hodnocení, méně často naopak uvádějí odpověď "určitě ne". Ještě o něco vyšší hodnocení významu odborů uvádějí důchodci a také nezaměstnaní, u nichž podíl kladných odpovědí převyšuje 80 procent. Mírně podprůměrně hodnotí význam odborů studenti.

Jednoznačně nejskeptičtěji se k potřebnosti a užitečnosti odborů vyjadřují podnikatelé a živnostníci. Také u nich ovšem názor, že odbory jsou v Česku potřebné a užitečné, převažuje. Tento názor zastává 57 procent z nich.

Podle hodnocení role odborů v ČR jednoznačně souvisí s důvěrou, kterou si odbory dosud vydobyly. Mezi těmi občany, kteří chovají k odborům důvěru, jim téměř všichni připisují potřebnost a užitečnost. Mezi občany, kteří odborům spíše nedůvěřují, je třetina těch, kteří je nepovažují za potřebné a užitečné, a mezi občany určitě nedůvěřujícími odborům jsou jich dvě třetiny.

Výsledky pocházejí z říjnového výzkumu STEM u 1244 občanů starších 18 let.

Lidovky.cz, ČTK