27. listopadu 2009 18:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři se dohodli s řetězci. Na Štědrý den zavřou ve dvě hodiny

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Odboráři se dohodli s většinou velkých obchodních řetězců, že letos na Štědrý den zavřou své prodejny nejpozději ve dvě hodiny odpoledne, uvedl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař. Někteří obchodníci budou mít letos na Štědrý den otevřeno kratší dobu než loni.

"Všechny významné obchodní řetězce, například Tesco, Kaufland, Billa, Makro či Globus, uzavřou na Štědrý den své provozní jednotky ve 14:00. Výjimkou je společnost Ahold, která přes džentlmenskou dohodu jediná nedodržela příslib uzavření prodejen v tuto dobu," uvedl dnes Voslař.

Mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr dnes potvrdil, že některé hypermarkety Albert budou na Štědrý den otevřeny až do 16:00. Delší otevírací dobu Kytýr zdůvodnil tím, že společnost chce vyjít vstříc zákazníkům, kteří nakupují na poslední chvíli.

Otevírací dobu letos na Štědrý den naopak zkrátila společnost Tesco Stores ČR. Zatímco loni byla část hypermarketů Tesco na Štědrý den otevřena až do 15:00, tak letos budou obchody Tesco fungovat maximálně do 14:00.

Otevírací doby nejsou zákonem omezeny
Odborový svaz pracovníků obchodu OSPO nedávno vyzval všechny obchodní řetězce, aby se letos nepředháněly, který z nich bude mít o Vánocích déle otevřeno a například na Štědrý den zavíraly nejpozději ve 14:00.

Zaměstnanci obchodních řetězců by díky tomu měli mít podle odborářů více času na oslavu vánočních svátků v rodinném kruhu.

Provozní doba obchodů není v Česku nijak omezena. Zákonodárci z řad ČSSD a KSČM se sice v roce 2005 pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky a musely by propustit část zaměstnanců.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!