22. června 2012 11:18, aktualizováno  16:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory spustily nákup odborářů. Dostanou 500 i další slevy

Benefitní portál ČMKOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benefitní portál ČMKOS | foto: odboryplus.cz

PRAHA Českomoravská konfederace odborových svazů v pátek na internetu zprovoznila benefitní portál www.odboryplus.cz, na kterém odboráři hned po registraci dostanou zdarma platební kartu s 500 korunami a navíc mohou čerpat různé slevy na jízdu vlakem, pohonné hmoty či nákupy. Vedení ČMKOS projekt zdůvodnilo snahou pomoci členům v době vládních restrikcí a připustilo, že tento projekt může zvýšit zájem o členství v odborech, které evidují pokles počtu odborářů.

Zástupci konfederace v pátek na tiskové konferenci uvedli, že úvodní členský benefit v hodnotě 500 korun nebude hrazen z peněz odborové centrály. Financovat jej prý budou obchodní partneři, kteří se do tohoto projektu zapojili, a díky tomu mohou získat statisíce nových zákazníků. Na projektu se podílí například České dráhy, Benzina, Equa bank či Tesco Stores ČR a počet firem se má průběžně zvyšovat.

ČTĚTE TAKÉ

"Trh se službami je nasycen a pro každou společnost je velmi složité získat zákazníky. Aby velké firmy dokázaly oslovit tak velkou skupinu, jakou mají k dispozici odboráři, tak musí jít s nabídkou takzvaně až na krev," komentoval fungování benefitního programu Jiří Paták z portálu Chytryhonza.cz, který se na projektu podílel.

Vedení ČMKOS vypočítalo, že pokud půl milionu odborářů využije aspoň základních výhod uveřejněných na portále Odboryplus.cz, tak ročně ušetří za výdaje na služby a výrobky běžné spotřeby několik miliard korun. "Do projektu vkládám velké naděje. Odborářům i jejich rodinám může ušetřit nemalé finanční prostředky, což v dnešní těžké době každý přivítá," uvedla místopředsedkyně konfederace Radka Sokolová.

Slevy na jízdné u ČD i kredit u operátora

Mezi aktuálně nabízené bonusy patří například in-karta Českých drah se slevou 36 procent, hypotéka se sníženou sazbou o 0,3 procenta, zdarma kredit mobilního operátora Vodafone v hodnotě 180 korun, sleva 0,5 koruny na litr pohonné hmoty u čerpacích stanice Benzina či body do věrnostního programu obchodního řetězce Tesco.

Psali jsme

Odborníci přínos tohoto nového projektu pro řadové odboráře hodnotí zatím opatrně. "Na spolupráci budou profitovat zejména odbory a obchodní partneři. Ani pro odboráře nemusí jít o špatnou nabídku, otázkou však je, jestli by nezískali ještě lepší podmínky, kdyby se porozhlédli po celém trhu a po všech možnostech, které mají," sdělil v pátek Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Členství v odborech má spoustu výhod, píše se na portálu
Přímo na benefitním portálu Odboryplus.cz vedle nabídky bonusů ČMKOS zmínila i výhody členství v odborech a nechybí ani žádost o přijetí do odborového svazu. Sokolová připustila, že tento projekt může mít příznivý vliv na vývoj počtu odborářů, kterých v posledních letech ubývá. Zatímco v roce 2004 bylo evidováno 800 000 odborářů, tak v roce 2006 jich bylo 610 000 a nyní se jejich počet pohybuje pod hranicí půl milionu.

"Samozřejmě, že tento benefitní portál může přispět k tomu, že ti zaměstnanci, kteří váhají, zda jim členství v odborech může něco přinést, mohou toto vyhodnotit jako přínos pro to, aby se definitivně rozhodli a do odborů vstoupili," uvedla Sokolová, podle které úbytek odborářů není dramatický a souvisí s poklesem počtu pracovních míst. "Nemyslím si, že pokles je tak významný, že by hrozila likvidace odborů v Čechách. To určitě ne," dodala.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nabídka slev se bude obměňovat

Nabídku slev a různých výhod hodlají odboráři pravidelně obměňovat. Program se bude v budoucnu zaměřovat na snižování výdajů v oblastech, které podle Sokolové členy odborů nejvíce zatěžují, jako jsou například náklady na energetiku, telekomunikace či potraviny.

Členství v odborech je zpoplatněno a příspěvek činí obvykle jedno procento z čisté mzdy. Některé odborové svazy podle Sokolové vybírají předem stanovený měsíční poplatek, který činí například 150 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!