1. července 2009 19:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři ve Stříbře protestovali proti propouštění

odboráři ve Stříbře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odboráři ve Stříbře | foto: ČTK

STŘÍBRO Zhruba tři stovky zaměstnanců stříbrského podniku Alcoa Fujikura Czech (AEES Stříbro) se dnes sešly v podnikové jídelně na protestní akci proti plánovanému propuštění většiny ze 730 pracovníků.

Protest se měl původně konat na parkovišti před firmou, nakonec se ale odehrál uvnitř areálu, kam novináři nemohli, do oken jídelny ale viděli. Po skončení asi čtyřicetiminutového setkání odešli odboráři jednat s vedením, ranní směna, která právě končila, za hlasitého pískání a skandování opustila s transparenty podnik.

Pracovníci na novináře přes okna mávali transparenty, křičeli, pískali a troubili. Podle mediální zástupkyně společnosti Martiny Pořízkové firma umožnila účast na akci lidem z ranní směny, ačkoli byla v jejich pracovní době. Proto bylo konání přesunuto do areálu podniku, uvedla.

Odborářům v podniku se nelíbí podmínky, které jim společnost za roky práce nabízí. Jsou připraveni na různé projevy nespokojenosti, pokud se na tom dohodnou, tak i na stávce, řekl ČTK místopředseda Odborového svazu KOVO Jaromír Endlicher.

Pokud zaměstnanci přistoupí na dohodu a ukončí zaměstnanecký poměr do 17. července, nabízí jim podnik 6,5násobek platu. To jim ale nestačí. "Mají pocit, že jsou považováni opět za druhořadé občany EU. Když jsme si spočítali, co chce firma vyplatit navíc, tak lidem za ty roky práce tady vyplatí řádově 40 eur za jeden rok odpracovaný ve firmě," uvedl Endlicher.

V porovnání s tím, co společnost vyplácela například ve Španělsku nebo Německu je to nesrovnatelně méně, dodal odborář.

Ranní směna, které po skončení protestu končila pracovní doba, opustila areál podniku s transparenty za hlasitého pískání a skandování. "Neberte nám práci," křičela skupinka mladších žen. "Je to katastrofa," řekla ČTK jedna z nich, Jarka Mocová ze Stříbra. Ve firmě pracuje pět let. Propuštění tak velkého počtu lidí v okrese, kde prakticky není možné sehnat práci, je podle ní tragédie.

Jednání odborářů s vedení firmy a prostřednictvím videokonference i s majiteli trvalo téměř čtyři hodiny, řekl ČTK po skončení šéf podnikových odborů Dušan Bílek. Vedení firmy i majitelé podle něj naznačili ochotu ještě o požadavcích zaměstnanců jednat. Konkrétní požadavky ale nechtěl odborář zatím komentovat. Měly by se zřejmě týkat finanční náhrady a sociálního programu.

"Majitelé naznačili, že jsou ochotni ještě prozatím jednat, ale jejich finanční možnosti jsou omezené," dodal Bílek. Doufá, že páteční kolo dohadování půjde dobrou cestou.

Výrobce kabelových svazků do aut v pátek oznámil zaměstnancům stříbrské firmy, že jich propustí 613, v podniku by mělo zůstat 120 lidí, zřejmě ale jen do konce roku. Firma to odůvodňovala kurzem koruny vůči euru a poklesem zakázek. Zaměstnanci to ale dávají jednoznačně do souvislosti s přesunem výroby do Rumunska. "Teď je v Rumunsku školíme, oni nás za to připraví o práci," zaznělo z davu zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK