25. srpna 2009 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři z ČSA žádají odstoupení vedení, situace se vyostřuje

ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Sedm odborových centrál působících v Českých aeroliniích dnes vyzvalo stát jako majitele firmy, aby se zasadil o uklidnění napětí mezi zaměstnanci. Podle prezidenta organizace pilotů CZALPA Filipa Gaspara je výzva de facto žádostí o odvolání prezidenta Radomíra Lašáka a jeho spolupracovníků. Ministerstvo financí o odvolání managementu ČSA ovšem neuvažuje.

Lašák by měl podle prohlášení odborů odejít co nejdříve, aby nový management mohl začít pracovat na restrukturalizaci ztrátové firmy. Změna by se měla udát ještě před koncem privatizace, na projektu by se měly podle představ odborářů podílet i zaměstnanci.

Odbory vytýkají prezidentovi údajně neprůhledný rozprodej majetku firmy, například nákladového terminálu nebo stravovacích služeb. "Ze strany zaměstnanců není již žádný prostor pro pochopení pro další experimentování současného vedení ČSA s budoucností firmy," píše se v prohlášení. Kritika se na Lašákovu hlavu snáší v posledních týdnech ze všech stran.

Vláda: odstoupení je teď nesmyslné

Kromě zaměstnanců se ozvala i řada politiků. Rozhodující slovo má ministr financí Eduard Janota jako zástupce majitele. Ten Lašáka podržel a do ukončení procesu privatizace nechce dělat žádné změny ve vedení. "Ministerstvo financí nehodlá odvolávat pana Lašáka, protože to v průběhu privatizace považujeme za nesmyslné," potvrdil dnes postoj úřadu jeho mluvčí Ondřej Jakob. Lašák prý má navíc od ministra za úkol připravit program záchrany firmy pro případ, že zůstane v majetku státu.

Stejný postoj zaujala na pondělním zasedání i dozorčí rada, kde se o Lašákově odvolání podle předsedy Ivana Kočárníka nehovořilo. Kočárník Lašákovy kroky hájí, bez nich by prý firma nepřežila. ČSA vykázaly za letošní pololetí ztrátu 1,8 miliardy korun. Záchrana má podle současného vedení spočívat především v dalším prodeji majetku, omezení spojů a propuštění stovek lidí. Podrobnosti zveřejní firma ve středu.

ČTK, Lidovky.cz