20. ledna 2010 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři zablokovali největšího výrobce piva na světě. Nechtějí, aby propouštěl

Prostesty před společností InBev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostesty před společností InBev | foto: Reuters

LEUVEN Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev musel dnes kvůli téměř dvoutýdenní odborářské blokádě belgických pivovarů přerušit veškerou produkci piva v zemi, která je jeho domácím trhem. Odboráři se blokádou tří pivovarů snaží firmu přimět ke zrušení plánu propouštění.

Zaměstnanci začali před 13 dny blokovat pivovary v Leuvenu a Lutychu a týden blokují pivovar Hoegaarden. AB InBev má v plánu v rámci snížení počtu pracovních sil v Evropě o deset procent propustit 263 ze 2700 belgických zaměstnanců. Dvě kola jednání již skončila bezvýsledně a dnes se má odehrát třetí kolo.

Mluvčí společnosti Karin Coecková uvedla, že zdi z pivních bas vztyčené před branami pivovarů brání dodávkám surovin, lahví a dalšího obalového materiálu i odvozu vyrobeného piva. Pivní tanky v pivovarech jsou přitom již zcela plné. Zaměstnanci pivovarů proto museli dostat dočasné volno, dodala mluvčí.

Prostesty před společností InBev

Divize InBev Belgium se značkami Stella Artois, Jupiler, Leffe nebo Hoegaarden má na belgickém trhu s pivem podíl 57 procent. Belgické supermarkety již začínají upozorňovat, že jim pivo od InBev dochází a že je budou muset nahradit konkurenčními značkami.

Odboráři si dupli a firma už z plánu couvá

Firma uvedla, že již uskutečňování plánu restrukturalizace pozastavila a že propouštění se zmírní díky 150 předčasným odchodům do důchodu a vytvoření 70 nových míst. Odbory trvají na tom, aby společnost plán zcela stáhla.

AB InBev začátkem měsíce upozornil, že kvůli poklesu poptávky hodlá zrušit deset procent z osmi tisíc pracovních míst v západní Evropě. Firma již loni prodala českou skupinu Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners za 2,2 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč). Transakce zahrnovala rovněž pivovary na Slovensku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku.

Prostesty před společností InBev

Lidovky.cz, ČTK