1. února 2010 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odborníci tápou: může nepojištěná cestovka Sunny Days fungovat?

Cestovní kancelář Sunny Days | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kancelář Sunny Days | foto: ČTK

PRAHA Situace kolem cestovní kanceláře Sunny Days se nadále komplikuje. Zatímco majitelé usilovně shánějí pojišťovnu, která by "cestovku" pojistila proti úpadku, živnostenský úřad na popud ministerstva pro místní rozvoj zahájil proces odebrání koncese. Na klíčovou otázku, zda může nepojištěná kancelář vypravovat zájezdy, odborníci nyní hledají odpověď.

Sunny Days vypršelo pojištění v neděli, pojišťovna Generali smlouvu neprodloužila s poukazem na finanční situaci kanceláře. Cestovní kancelář proto ode dneška nemůže prodávat zájezdy. Není ale jasné, zda může vypravit na dovolenou klienty, kteří si zájezd koupili ještě v době platného pojištění. Další zájezd je plánován na neděli.

"Prodané zájezdy musíme uskutečnit, to jsou naši klienti, o které se postaráme," řekl ČTK spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury lze zájezd vypravit, neboť cestovní kancelář zůstává cestovní kanceláří až do odebrání živnostenského oprávnění.

Ojedinělý případ
Jiný názor má ministerstvo pro místní rozvoj. Mluvčí Martin Ayrer se nejprve jednoznačně vyjádřil proti možnosti uskutečnění zájezdu, doplnil však, že záleží především na pojišťovně. "Je to složitý případ, zřejmě první tohoto druhu vůbec," uvedl Ayrer. Živnostenský úřad přitom nemá žádnou lhůtu na odebrání licence, Ayrer délku procesu odhaduje na dny.

Jasno zatím nemá ani pojišťovna Generali, která by případně musela řešit možné problémy klientů na rekreaci. Podle vyjádření mluvčího Jiřího Cívky se problémem nyní zabývá právní oddělení, které by mělo dát odpověď ještě dnes.

Hledání v zahraničí
Mezitím se majitelé snaží "cestovku" zachránit. "Stále jednáme, vypadá to, že nějaká pojišťovna do toho půjde," řekl Ahmed. Přeměna cestovní kanceláře na cestovní agenturu není podle něj aktuální. Zájemců je podle něj dost.

Jak uvedl Okamura, Sunny Days se zřejmě snaží sehnat pojištění u některého zahraničního ústavu.

Informace o konci pojištění Sunny Days se objevily v pátek, problémy však zřejmě trvaly již několik týdnů. "Sunny Days jsme o neprodloužení smlouvy informovali již 19. prosince loňského roku, abychom jí poskytli dostatečnou časovou rezervu na vyhledání nového pojistitele," uvedl Cívka.

Pojistka měla původně skončit ke konci roku, Generali ale podle Cívky dala "cestovce" měsíc navíc, aby měla dostatek času pro sjednání nového pojištění jinde.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!