21. května 2013 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory a protesty jsou tu zakázané. Dělníci v Dubaji přesto stávkují

Indičtí dělníci v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indičtí dělníci v Dubaji. | foto: Reuters

DUBAJ Za vyšší platy druhým dnem stávkovali pracovníci největší dubajské stavební firmy Arabtec. V Dubaji jsou přitom odborové svazy zakázané a stávka dělníků je tu ojedinělou formu protestu. Úřady v této konzervativní muslimské zemi v minulých letech stávkující zatýkaly.

Dělnické práce v zemích Perského zálivu obvykle vykonávají lidé z jihoasijských zemí jako Indie, Pákistán, Bangladéš nebo Nepál, kteří na Blízký východ přicházejí za prací. V Dubaji mnoho takových dělníků pracuje za mzdy, které nedosahují západních standardů, a přespává v ubytovnách na okraji města, kde mají k dispozici jen základní služby.

Dva nejmenovaní zaměstnanci Arabtecu uvedli, že několik tisíc jejich kolegů v neděli nepřišlo do práce a zůstalo na ubytovnách. V pondělí se podle firmy situace opakovala. Počet dělníků, kteří ve stávce pokračovali, ale Arabtec podle agentury AP nesdělil.

ČTĚTE TAKÉ:

Arabtec se podílel na stavbě nejvyšší budovy světa, věže Burdž Chalífa. V současnosti pracuje mimo jiné na výstavbě muzea Louvre v Abú Zabí. Práce na tomto projektu ale prý stávka nenarušila.

Podle listu The National, který sídlí v Dubaji, si stavební dělník ve Spojených arabských emirátech vydělá průměrně 218 dolarů za měsíc (asi 4400 korun).

Lidovky.cz, Reuters, ČTK