7. listopadu 2013 15:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory: Jestli se bude terénní Škoda vyrábět ve Španělsku, zavřeme brány

Výroba modelu Superb v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba modelu Superb v Kvasinách. | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV/KVASINY Škoda Auto vybírá závod pro výrobu nového sportovně-užitkového vozu (SUV), který by se měl objevit na trhu zhruba v roce 2016. Škodovácké odbory chtějí rázně prosazovat výrobu SUV v Kvasinách, v jejich týdeníku zmínily také případné "zavření bran všech tří závodů" v Česku.

"Nový vůz byl plně vyvinut v České republice, ale existuje hrozba, že by jeho výrobu mohla získat jiná lokalita, například nevytížené Španělsko," uvedl odborářský týdeník. Vozy se španělskou značkou Seat už se v Mladé Boleslavi vyrábějí. Model Toledo je totiž téměř totožný s českým Rapidem.

Mluvčí automobilky Jozef Baláž k tomu uvedl, že konečné rozhodnutí o umístění výroby nového SUV zatím nepadlo. Škodovácké odbory ale chtějí rázně prosazovat výrobu SUV v Kvasinách.

"Raději pracujeme konstruktivně, ale věřte, že jestli bude někdo vystupovat proti vám, proti lidskosti, proti naší práci, tak vás ubezpečuji, že všechny tři naše závody jsou ihned připraveny doslova zavřít brány," řekl podle odborářského časopisu v Kvasinách předseda odborů KOVO Jaroslav Povšík. Na jednáních odborů se však zatím o stávce nehovořilo a odbory ve stávkové pohotovosti nejsou.

Podle neoficiálních informací by se koncept velkého SUV mohl objevit už příští rok na jaře na ženevském autosalonu. Spekuluje se, že vůz s pěti nebo sedmi sedadly by se mohl jmenovat Snowman.

Pro přepracované modely ŠKODA Yeti jsou k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory, všechny přeplňované turbodmychadlem a s přímým vstřikováním paliva.

Pro přepracované modely ŠKODA Yeti jsou k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory, všechny přeplňované turbodmychadlem a s přímým vstřikováním paliva.

Závod v Kvasinách by měl v tomto týdnu začít vyrábět modernizovaný model Škody Yeti ve dvou variantách. Do prodeje by se městská i outdoorová verze Yetiho měla dostat začátkem příštího roku. Kvasinský závod s asi 4500 zaměstnanci už v květnu zavedl výrobu modernizované limuzíny Superb.

Třetím modelem vyráběným v Kvasinách je Roomster, po kterém v poslední době stoupla poptávka. Závod na to reagoval přechodem z jednosměnného na dvousměnný provoz.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.