20. prosince 2014 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazonu budou pracovníci stávkovat i na Štědrý den. Dodávky garantuje

Zásilky od Amazonu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásilky od Amazonu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Odborový svaz Verdi prodloužil stávku v některých německých distribučních střediscích amerického internetového obchodu Amazon. Stávka za zlepšení pracovních podmínek trvá už od pondělí, ve čtyřech centrech bude podle sobotního prohlášení odborů pokračovat až do 24. prosince.

Od pondělí stávkují zaměstnanci středisek Amazonu v Lipsku, v hesenském Bad Hersfeldu, v bavorském Grabenu a ve Werne a v Rheinbergu v Severním Porýní-Vestfálsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Od úterý do čtvrtka se k nim připojili i zaměstnanci v Koblenci. Svaz Verdi v sobotu podle agentury DPA uvedl, že stávky v Lipsku, Bad Hersfeldu, Grabenu a Rheinbergu skončí až na Štědrý den v 15:00 SEČ. Původně měla do 24. prosince trvat pouze stávka v Grabenu, ostatní protesty měly skončit již v sobotu.

Předvánoční pracovní posila

Podle svazu Verdi se sobotní stávky účastnilo na 2400 zaměstnanců, zatímco podle Amazonu to bylo necelých 2000 zaměstnanců. Celkem má Amazon v Německu přes 9000 zaměstnanců a v předvánoční špičce najímá více než 5000 lidí na výpomoc.

Firma ujišťuje, že stávka nemá vliv na dodávky zboží zákazníkům v Německu, garanci dodávky před vánočními svátky poskytuje pro všechny objednávky do pondělního poledne.

Podle ankety mezi čtenáři deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) není rozdíl mezi dodacími lhůtami Amazonu v době stávky a před ní. Z více než tisíce balíků jich 86 procent dorazilo včas. Jiné internetové obchody podle ankety dodávají včas zhruba tři čtvrtiny balíků.

Pře se táhne už přes rok

Odbory se přou s Amazonem už více než rok. Požadují, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu.

Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a na mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou. Představitelé svazu Verdi vyjádřili v uplynulých dnech přesvědčení, že se jim pomocí stávky podaří přinutit internetový obchod k vyjednávání.

Amazon v Čechách

Amazon v září zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy, který má být dokončen v červenci příštího roku. Práci v něm má najít až 2 tisíce stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i dalších 3 tisíc sezonních pracovníků. Další sklad firma plánovala v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

Amazon však zvýšení mezd trvale odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, zaměstnanci mají navíc nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

Odborový svaz Verdi prodloužil stávku v některých německých distribučních střediscích amerického internetového obchodu Amazon. Stávka za zlepšení pracovních podmínek trvá už od pondělí, ve čtyřech centrech bude podle sobotního prohlášení odborů pokračovat až do 24. prosince.

ČTK, Lidovky.cz