14. září 2009 22:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory Teska vyhlásily stávkovou pohotovost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Tesco  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: AFP

PRAHA Odboráři společnosti Tesco Stores ČR, která patří mezi největší obchodní řetězce v zemi, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim, že v prodejnách Tesco je málo zaměstnanců, což by prý mohlo zkomplikovat jejich provoz v předvánočním období, kdy obchody každoročně čelí velkému náporu zákazníků.

Odboráři zároveň kritizují změny v systému odměňování zaměstnanců tohoto obchodního řetězce.

"Rozhodli jsme dnes o vyhlášení stávkové pohotovosti a v úterý ráno o tom budeme informovat centrálu společnosti," řekl dnes po jednání Odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR její mluvčí Patrik Hyka. Odboráři Tesco Stores ČR stávkovou pohotovost vyhlásili již loni na podzim, kdy také kritizovali nedostatek pracovníků v obchodech v předvánočním období.

Odbory tehdy od protestních akcí nakonec ustoupily poté, co vedení Teska přislíbilo posílit personál. "Stávkovou pohotovost jsme ale neukončili, pouze přerušili. Situace se opakuje, takže jsme se rozhodli ke stejnému kroku," podotkl Hyka.

Odboráři zároveň tvrdí, že Tesco změnilo mzdový předpis, a to bez jejich vědomí a v rozporu s kolektivní smlouvou. "Tesco porušuje kolektivní smlouvu a zákoník práce. Přijali jsme rozhodnutí, že budeme dál jednat před zprostředkovatelem, kterého si vzájemně zvolíme," dodal Hyka.

Obchodní řetězec Tesco letos od července zvedl svým zaměstnancům platy o 1,5 procenta. Odbory s tím ale nesouhlasily, požadovaly totiž tříprocentní růst. Tesco je největším maloobchodníkem v Británii a třetím největším na světě.

Firma provozuje více než 4300 obchodů ve 14 zemích světa. Zaměstnává asi 470.000 lidí. V Česku má Tesco šest obchodních domů a 125 dalších prodejen.

Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla Tesku s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice. První byla s tržbami 54,5 miliardy korun německá obchodní skupina Schwarz, která v Česku provozuje diskontní prodejny Lidl a hypermarkety Kaufland.

Lidovky.cz, ČTK
  • 31Diskuse