Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německý Amazon bude stávkovat, Vánoce v Česku ohroženy nejsou

Internetový obchod Amazon.com | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetový obchod Amazon.com | foto: Shutterstock

BERLÍN Zaměstnanci německých logistických center předního světového internetového prodejce Amazon plánují před vánoci rozsáhlou stávku. Jejich cílem je zablokovat dodávky vánočních dárků, řekl časopisu Focus představitel odborového svazu Verdi Heiner Reimann. Na nákup dárků v Česku by však stávka zásadní dopad mít neměla.

Zaměstnanci chtějí stávkou přinutit Amazon, aby jim zvýšil mzdy. "Stoprocentně zastavíme během adventu práci. Cílem samozřejmě je, aby tu vánoční zásilky zůstaly ležet," řekl Reimann. "Lidé by nejraději stávkovali nepřetržitě až do Štědrého večera," dodal.

Amazon ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že pracovníci logistických center mají platy v horní části oborového rozmezí, a s odbory vyjednávat odmítá.

Internetový publicista Daniel Dočekal však upozorňuje na to, že zaměstnancům schází i jinde zcela běžné benefity. "Německý Amazon například nenabízí v obvyklé podobě placenou dovolenou, placené přesčasy a jiné výhody," říká Dočekal.

Česko postiženo nebude

Pokud by skutečně zaměstnanci přistoupili ke stávce, mohla by mít vážný dopad na hospodaření Amazonu v Německu. Předvánoční období je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku. Na doručování dárků pod stromečky v České republice by však případná stávka vliv mít neměla.

"V zahraničí nakupuje pouze 1-3 procenta lidí z Česka, z nichž navíc jen malá část přímo u Amazonu. Tyto lidi by stávka omezovat mohla, ale jde opravdu o mizivé procento. Konkrétní čísla k dispozici nejsou," říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Amazon v ČR

Publicista Daniel Dočekal se domnívá, že Amazon a jiné velké obchody jsou na podobné situace připraveny. "V Německu pracovníci stávkují opakovaně a negativní dopad na Amazon to nemá. Stávky možná nejsou tak velké, jak vypadají," tvrdí.

"Možností je například distribuce z Velké Británie, kde jedinou komplikací bude zdržení dodávky," dodává Jan Vetyška z APEK.

Česko a Polsko místo Německa?

V poslední době média spekulují o tom, že chystaná distribuční centra v Česku a Polsku, která mají vzniknout už v roce 2014, nemají být pouze rozšířením trhu, nýbrž přesunem z Německa do méně problémových lokalit. Důvodem mají být právě neustálé spory s odborovými organizacemi.

Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum.

Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum.

"Podle mne jde tohle všechno ruku v ruce. I když Amazon proklamuje, že jde o rozšiřování, spekuluje se o přesunu, a proto je tady ta stávka," vysvětluje Vetyška.

"Nikdo z nás není manažer Amazonu, takže jsou to pouhé domněnky, ale vypadá to tak, že si ve firmě řekli: když si s Německem poradíme, půjde pouze o rozšíření, když si neporadíme, bude to přesun," uzavírá Vetyška.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Reportér Jan Tuna na snímku z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Reportér Jan Tuna na snímku z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Reportér Jan Tuna na snímku z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!