Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
28. května 2019 16:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory v Tescu uspěly. Řetězec od července zvýší mzdy až o sedm procent

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

PRAHA Obchody Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy provozním zaměstnancům o pět až sedm procent. Zaměstnancům distribučního centra mzdy vzrostou v průměru o 6,5 procenta. Společnost Tesco se na tom dohodla se zástupci odborových organizací. V úterý to oznámil řetězec i Nezávislé odbory Tesco. Výši průměrné mzdy firma nesdělila.

Podle portálu Platy.cz činí průměrný hrubý plat prodavače 22 230 korun a pokladního 21 393 korun. V Tesku nyní podle informací ČTK nejnižší mzdy přesahují 20 000 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33 840 korun. Ve velkoobchodě, maloobchodě a opravách motorových vozidel byl průměr téměř 31 600 korun.

V obchodech Tesco zaměstnancům na základních provozních pozicích, jako jsou pokladní, obsluha pekáren nebo pracovníci doplňující zboží, základní tarifní mzda od července vzroste o sedm procent. Ostatním provozním zaměstnancům, kam patří třeba manažeři prodejen, tarifní mzda stoupne v průměru o pět procent. Výdělek vzroste téměř 9000 zaměstnancům ze zhruba 11.000, kteří ve firmě pracují, uvedld mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Podařilo se zachovat i všechny příplatky

„Nárůst mezd je odrazem ocenění náročné práce našich kolegů v obchodě a také vývoje na trhu práce v České republice,“ uvedl výkonný ředitel Tesco pro ČR Patrik Dojčinovič. Zástupce odborových organizací Milan Matušík ocenil, že při vyjednávání s vedením firmy se podařilo zachovat všechny příplatky i benefity, které ke mzdě zaměstnanci dostávají.

Tesco je jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v České republice. Od loňského července zvýšilo zaměstnancům obchodů základní tarifní měsíční mzdu v průměru o 17 procent. Někteří si polepšili až o 24 procent. Tempo růstu platů v tuzemských obchodech se výrazně zvýšilo od předloňska. Mzdy opakovaně zvedla většina velkých obchodních řetězců. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty současné.

Letos obchodní řetězec Albert zvýšil od ledna mzdy pokladních, prodavačů, skladníků a dalších provozních zaměstnanců v průměru o 17 procent. Zaměstnancům obchodů a logistických center diskontů Penny Market od března stouply mzdy v průměru o deset procent, základní mzda pokladní pracující na plný úvazek se tak dostala mezi 23 000 až 28 000 korun měsíčně. Lidl od března prodavačkám či pokladním, které ve společnosti pracují třetí rok, zvedl mzdu o téměř 1200 korun na 31 429 korun. V Praze pak na 32 571 korun.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Letiště v Milovicích by měla obsadit auta od Škodovky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Letiště v Milovicích by měla obsadit auta od Škodovky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Letiště v Milovicích by měla obsadit auta od Škodovky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!