25. listopadu 2011 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odklon on jádra? Šílenství, řekl Sarkozy a oznámil 60. reaktor

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

PRAHA Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes potvrdil plány na výstavbu šedesátého jaderného reaktoru ve Francii. Odklon země od jaderné energie by podle něj byl "šílenstvím" navzdory globálním obavám po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a současným protestům proti jadernému odpadu.

Francie podle agentury AP zůstává baštou jaderné energie, kterou se letos rozhodlo opustit například sousední Německo. Jaderná energie se na celkové spotřebě elektřiny ve Francii podílí zhruba třemi čtvrtinami.

Odchod od jaderné energie by podle Sarkozyho vedl k zániku pracovních míst a vysokým nákladům, což si Francie vzhledem k vysoké nezaměstnanosti a dluhovým problémům v eurozóně nemůže dovolit.

ČTĚTE VÍCE:

Francouzští levicoví i pravicoví političtí představitelé byli jaderné energii desítky let neochvějně oddáni. Prezidentský kandidát opoziční Socialistické strany François Hollande však nyní slibuje uzavření více než 20 jaderných reaktorů.

Sarkozy nicméně doufá, že nad pochybnostmi ohledně bezpečnosti jaderné energie převáží v době ekonomických problémů obavy z dražší elektřiny. Ta by podle Sarkozyho zasáhla francouzský průmysl a zvýšila tlak na přesun výroby do zahraničí.

Zastánci čistších zdrojů energie upozorňují, že větrné a solární elektrárny by vytvořily nové pracovní příležitosti a že jaderná energetika je rovněž velmi nákladná, a to zejména kvůli drahým bezpečnostním opatřením.

Z Francie dnes do Německa dorazil vlak převážející vysoce radioaktivní jaderný odpad z francouzského zpracovatelského závodu do úložiště v severoněmeckém Gorlebenu.

Tam se proti transportu očekávají nejsilnější protesty ekologických aktivistů. Už v noci na dnešek se střetli s německou policií nedaleko cílového nádraží v Dannenbergu. Výsledkem byly asi tři desítky zraněných na obou stranách a čtyři zatčení demonstranti.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.