9. května 2012 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpad ze Synthesie mizí jen pomalu. Očistu brzdí dlouhé schvalování

Pardubická Explosia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická Explosia | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PARDUBICE Stovky tun odpadu dál zamořují areál pardubické chemičky Synthesia. A to i přes to, že očista areálu měla být hotova před už dvěma lety a letos měly být v pořádku i podzemní vody. V příloze pro Pardubický kraj to píše Mladá fronta Dnes.

Podle údajů deníku se z osmi nebezpečných skládek dávají do pořádku dvě, a to laguna železných kalů a laguna betasmoly. "Na těchto lokalitách bylo dosud zneškodněno nebo předáno k dalšímu využití více než 170 tun odpadu," řekl deníku vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako další by měla přijít na řadu sanace laguny destilačních zbytků, na kterou už byl vypracován projekt v několika variantách, její rozjezd nyní brzdí technické problémy.

Odpad měl zmizet do konce letošního roku

V areálu Synthesie je ale podle Mladé fronty Dnes více než milion tun odpadů. Podle deset let staré dohody Fondu národního majetku s firmou Synthesia měl zmizet do konce letošního roku. Čištění areálu místo toho brzdí zdlouhavý proces schvalování sanací od vydávání rozhodnutí k průzkumu a sanaci Českou inspekcí životního prostředí, přes výběrová řízení po podpisy smluv.

Odpad z chemičky ohrožuje životní prostředí

Pokud se sanace budou dále odkládat, může se postupně zhoršovat životní prostředí. Například skládky nebezpečných odpadů, které v areálu vznikaly od 50. let do první poloviny 90. let, nemají těsnicí prvky. Chemikálie odtud pronikají do podzemních vod a do Labe. A pokud se s tím nic neudělá, životní prostředí se může v dalších letech horšit. Synthesia i úřady ale svorně tvrdí, že ekologické zátěže jsou pod dohledem a neohrožují lidi ani pitnou vodu.

Lidovky.cz, ČTK