30. října 2011 7:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpis řeckého dluhu postihne i vlastníky českých bank

UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | foto: Reprofoto

PRAHA Téměř 14 miliard eur, tedy v přepočtu 345 miliard korun. To je částka, o kterou musí matky významných českých bank navýšit do poloviny příštího roku svůj kapitál.

Italský UniCredit, jehož stejnojmenná dceřiná firma je čtyřkou na českém bankovním trhu, musí posílit kapitál o téměř 7,4 miliardy eur. Vedení UniCreditu to tak černě nevidí, prý schází „jen“ 4,4 miliardy eur.

Francouzské Société Générale, což je většinový vlastník Komerční banky, chybí 3,3 miliardy eur. Tuto částku chce banka sehnat sama, o státní pomoc prý žádat nebude.

INFOGRAFIKA: Kolik miliard eur musí sehnat matky českých bank

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Dodatečný kapitál nebude muset shánět belgická KBC, která je v Česku známá jako vlastník ČSOB. Její finanční pozici v minulých týdnech vylepšil prodej dceřiných firem KBL a Fidea. KBC byla v potížích před třemi lety, kdy musela čerpat finanční pomoc od belgické a vlámské vlády v celkové výši sedm miliard eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Téměř bez šrámu prošla kontrolou Evropské bankovní asociace rakouská Erste Group, vlastník České spořitelny. Sehnat má dodatečných 59 milionů eur, tedy necelých 1,5 miliardy korun. I pozici Erste značně vylepšila pomoc od státu. Rakouská vláda jí totiž při nástupu ekonomické krize půjčila přes miliardu eur.

Erste Group včera oznámila, že v období od ledna do září vykázala ztrátu 973 milionů eur. Hlavním zdrojem potíží však na rozdíl od jiných evropských bank nebyly řecké dluhopisy, ale ztráty dceřiných podniků v Maďarsku a Rumunsku.

INFOGRAFIKA: Plán jak zažehnat dluhovou krizi

INFOGRAFIKA – Klikněte pro zvětšení

Samotná Česka spořitelna hospodaří stále se ziskem. Za tři čtvrtletí zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 15 procent na 9,56 miliardy korun.

Osekání řeckých dluhů se českých bank přímo netýká, většina z nich nevlastní buď žádné řecké dluhopisy, nebo jen minimum. A všechny mají dostatek kapitálu. Právě to však využívají jejich matky, které z Česka „sajou“ peníze. Jak zjistily LN v minulých dnech, tok peněz do mateřských bank zesiluje.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč