Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpis řeckého dluhu postihne i vlastníky českých bank

UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | foto: Reprofoto

PRAHA Téměř 14 miliard eur, tedy v přepočtu 345 miliard korun. To je částka, o kterou musí matky významných českých bank navýšit do poloviny příštího roku svůj kapitál.

Italský UniCredit, jehož stejnojmenná dceřiná firma je čtyřkou na českém bankovním trhu, musí posílit kapitál o téměř 7,4 miliardy eur. Vedení UniCreditu to tak černě nevidí, prý schází „jen“ 4,4 miliardy eur.

Francouzské Société Générale, což je většinový vlastník Komerční banky, chybí 3,3 miliardy eur. Tuto částku chce banka sehnat sama, o státní pomoc prý žádat nebude.

INFOGRAFIKA: Kolik miliard eur musí sehnat matky českých bank

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Dodatečný kapitál nebude muset shánět belgická KBC, která je v Česku známá jako vlastník ČSOB. Její finanční pozici v minulých týdnech vylepšil prodej dceřiných firem KBL a Fidea. KBC byla v potížích před třemi lety, kdy musela čerpat finanční pomoc od belgické a vlámské vlády v celkové výši sedm miliard eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Téměř bez šrámu prošla kontrolou Evropské bankovní asociace rakouská Erste Group, vlastník České spořitelny. Sehnat má dodatečných 59 milionů eur, tedy necelých 1,5 miliardy korun. I pozici Erste značně vylepšila pomoc od státu. Rakouská vláda jí totiž při nástupu ekonomické krize půjčila přes miliardu eur.

Erste Group včera oznámila, že v období od ledna do září vykázala ztrátu 973 milionů eur. Hlavním zdrojem potíží však na rozdíl od jiných evropských bank nebyly řecké dluhopisy, ale ztráty dceřiných podniků v Maďarsku a Rumunsku.

INFOGRAFIKA: Plán jak zažehnat dluhovou krizi

INFOGRAFIKA – Klikněte pro zvětšení

Samotná Česka spořitelna hospodaří stále se ziskem. Za tři čtvrtletí zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 15 procent na 9,56 miliardy korun.

Osekání řeckých dluhů se českých bank přímo netýká, většina z nich nevlastní buď žádné řecké dluhopisy, nebo jen minimum. A všechny mají dostatek kapitálu. Právě to však využívají jejich matky, které z Česka „sajou“ peníze. Jak zjistily LN v minulých dnech, tok peněz do mateřských bank zesiluje.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!