20. února 2012 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Prokletí indikací

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

V poslední době mají na hospodaření firem obchodovaných na pražské burze stále větší vliv jednorázové položky. U finančních institucí si na to investoři již částečně zvykli, když v podstatě po celý rok docházelo k odpisům rizikových dluhopisů.

Podle včerejších výsledků Komerční banka postupně v roce 2011 odepsala 75 % nominálu řeckých dluhopisů, což znamenalo ztrátu přes pět miliard korun. Výrazné odpisy zaznamenala i Erste Group, která kromě dluhových instrumentů odepisovala i goodwill v Rumunsku, část CDS kontraktů a zaúčtovala ztráty z operací v Maďarsku v kontextu kontroverzního rozhodnutí tamní vlády ohledně půjček v cizí měně.

Největší nevýhodou jednorázových položek je jejich složitá predikce. Firmy občas poskytnou určité indicie, aby překvapení pro trh nebylo tak výrazné. Nejhorší kombinací však je, když se indikace nepotvrdí. Tato situace nastala u Unipetrolu, jehož vedení v lednu oznámilo, že očekává jednorázovou položku v hodnotě přes 500 milionů korun v souvislosti se znehodnocením aktiv v dceřiné firmě Paramo.

Za dva týdny firma reportovala kompletní výsledky a znehodnocení bylo 1,2 miliardy korun! Uznávám, firma tvrdila, že to bude přes 500 milionů, což skutečně 1,2 miliardy korun je, ale takto podaná indikace je zavádějící a z mého pohledu snižuje důvěryhodnost firmy jako takové.

Předpokládám, že vedení mělo přesnou informaci o celkové výši, a pokud chtělo trh ušetřit negativního překvapení, mělo postupovat jinak. Aktuálně jsme teprve na začátku výsledkové sezony a jednorázových vlivů se u dalších společností nejspíš rovněž dočkáme, doufám však, že takto špatně komunikovaných bude co nejméně.

David Brzek, makléř Fio banky

Najdete na Lidovky.cz