6. února 2009 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpočet DPH u všech aut je ve sněmovně

Podnikatelé by si nově mohli odečíst DPH při nákupu všech osobních aut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé by si nově mohli odečíst DPH při nákupu všech osobních aut. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Podnikatelé, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty, by mohli uplatňovat odpočet daně při nákupu jakéhokoli nového osobního auta. Dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Umožnit to má pozměňovací návrh k vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty, který v Poslanecké sněmovně přednesl poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr.

Jak ale potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, jde o ministerský návrh, který poslanec Šustr vznesl po dohodě s ministerstvem.

S úvahami o odpočtu daně z přidané hodnoty u podnikatelů při nákupu jakékoli nového auta přišel již v prosinci ministr financí Miroslav Kalousek. Změna by měla podpořit automobilový průmysl zasažený finanční krizí. "Je to systémový protikrizový krok, který pomůže výrobcům automobilů i podnikatelům," řekl mluvčí Jakob. Ministerstvo si přeje, aby nová pravidla platila co nejdříve, a proto zvolilo tuto cestu.

MF odhaduje dopad na státní rozpočet v jednotkách miliard. "Domníváme se, že praxe ukáže, že to číslo nebude tak vysoké, protože se může zvýšit počet plátců DPH a bude to stimulem pro ekonomiku," řekl mluvčí.

V současnosti si mohou podnikatelé odečíst DPH jen při nákupu nákladních a lehkých užitkových aut. Prodejci proto v posledních letech začali část osobních aut v provedení kombi a terénních vozů s přepážkou před zavazadlovým prostorem prodávat jako užitková auta. Přepážkou je však možné změnit kategorii jen u vozů, jejichž povolená hmotnost nákladu převyšuje hmotnost posádky.

Novelu zákona o dani z přidané hodnoty dnes projednávala sněmovna ve druhém čtení, kdy poslanci mohli přednášet pozměňovací návrhy, jako je právě tento. Závěrečné schvalování návrhů by mělo přijít na řadu ještě na této schůzi.

Lidovky.cz, ČTK