7. dubna 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpočet DPH zabral, auta se prodávají

Firmy začaly objednávat nová auta už v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že zákon o odpočtu DPH začne skutečně platit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy začaly objednávat nová auta už v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že zákon o odpočtu DPH začne skutečně platit | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Autosalony zřejmě mají nejhorší časy za sebou. Téměř šestiprocentní propad prodejů nových osobních aut v prvním čtvrtletí byl výsledkem vyčkávání firem na dubnové spuštění odpočtu DPH za všechny vozy. V druhém čtvrtletí se naopak očekávají nadprůměrné prodeje, které manko prodejců z prvního čtvrtletí smažou.

Za první tři měsíce letošního roku se prodej aut snížil skoro o šest procent na 31 tisíc vozů. Největší pokles o více než 12 procent zaznamenal trh v lednu, naopak v březnu byl prodej téměř o jedno procento vyšší než loni. Včera to oznámil Svaz dovozců automobilů (SDA).

Za březnovým překvapivým nárůstem prodejů podle tajemníka SDA Pavla Tunkla stojí výrazné slevy, které prodejci nyní nabízejí. „Trh rozhýbaly akční ceny, které jsou rekordně nízké.“

Podnikatelé čekali na duben, nyní se propady dorovnají

Propad prodejů ze začátku roku souvisel s tím, že klesla poptávka u firemních zákazníků, kteří čekali na možnost odpočtu DPH u osobních automobilů. Podnikatelé ji dostali prvního dubna. „Je zcela zřejmé, že firmy odkládaly nákupy nových vozidel. Všichni totiž vyčkávali, co bude,“ vysvětlil tajemník SDA Pavel Tunkl.

To potvrzují i samotní prodejci automobilů. „Firmy začaly objednávat nová auta už v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že zákon o odpočtu DPH začne skutečně platit. S placením a převzetím svých vozů ale podnikatelé vyčkávali až do tohoto okamžiku, tedy na duben,“ řekl vedoucí autosalonu Emil Frey v Praze Martin Rambousek.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka by letošní prodej osobních a lehkých užitkových aut mohl nakonec skončit na úrovni loňského roku. „Situace by se letos měla zavedením odpočtu DPH pro osobní vozy narovnat. Část poptávky po lehkých užitkových vozech se přesune zpět do kategorie osobních aut,“ řekl Šípek.

Dalším impulzem by mohlo být šrotovné

Impulz pro podnikatele v podobě odpočtu DPH má podle odborníků svou obdobu v nákupním impulzu pro soukromé osoby ve formě šrotovného. O tom se v Česku zatím jen diskutuje, zástupci SDA ovšem upozornili, že jeho zavedení by mohlo výrazně přispět k obnově vozového parku, a poukázali na jeho fungování na Slovensku.

Tam byla včera spuštěna druhá a pravděpodobně i poslední vlna státní podpory na nákup nového automobilu výměnou za sešrotování starého vozidla. Někteří zpracovatelé začali přijímat vozidla už po půlnoci, další mají pořadníky obsazené do čtvrtka.