Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpustím zaplaveným podnikatelům daň z příjmu, potvrdil Kalousek

Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně | foto: ČTK

PRAHA Podnikatelé zasažení povodněmi se dočkají daňového pardonu. Ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že jim do výše škod odpustí daň z příjmu za letošní rok a osobám samostatně výdělečně činným odpustí zálohy na daň splatné již 15. června a případné penále. Opatření by mělo nabýt platnost už příští týden.

Výši škod musí firmy a podnikatelé doložit finančnímu úřadu při podání daňového přiznání. Ocenění musí být vypracováno pojišťovnou nebo znalcem. "Daň bude prominuta v částce odpovídající výši škody vzniklé v důsledku povodní na majetku sloužícím k podnikání," uvedl ministr.

Dále bude živnostníkům prominut podle ministra úrok z prodlení a penále vzniklé kvůli možné opožděné platbě záloh na daň z příjmu v průběhu roku 2013. Termín pro placení záloh je 15. června. Vedle toho může každá fyzická nebo právnická osoba individuálně požádat finanční úřad o snížení nebo udělení výjimky z platby záloh.

Kalousek rovněž upozornil, že pokud by firma nebo živnostník nechtěl být na seznamu dlužníků, i když sankce hrozit nebudou, může požádat finanční úřad o vstřícnost. Týká se to například podnikatelů, kteří by se ucházeli o veřejné zakázky.

Daň z příjmu

Na daních z příjmu firem vybral stát loni podle údajů ze státního závěrečného účtu celkem 128 miliard korun.

Od podnikatelů a dalších samostatně výdělečných činných lidí vybral stát celkem 4,7 miliardy korun. Část z těchto peněz získal státní rozpočet a část rozpočty krajů i obcí.

První představu podobného opatření zmínil Kalousek už ve čtvrtek, kdy reagoval na podle něj zavádějící oznámení vládního mluvčího Jana Hrubeše.

Ten jménem předsedy vlády oznámil záměr kabinetu odložit postiženým podnikatelům povinnost platit zálohu na letošní daň z příjmu bez hrozby penále. Premiér Petr Nečas (ODS) na konflikt reagoval slovy, že je zájmem všech členů vlády zasaženým podnikatelům pomoci a že detaily oznámí ministerstvo financí.

Ministerstvo již rovněž eviduje vedle žádosti Prahy na úhradu části povodňových škod i žádost Středočeského kraje. Ten požádal o více než 120 milionů korun, v první fázi ovšem může dostat maximálně 50 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda na tyto náklady vyčlenila již dříve 300 milionů korun. Žádosti mohou podávat města a obce prostřednictvím jednotlivých krajů.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!