Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odpustím zaplaveným podnikatelům daň z příjmu, potvrdil Kalousek

Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně | foto: ČTK

PRAHA Podnikatelé zasažení povodněmi se dočkají daňového pardonu. Ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že jim do výše škod odpustí daň z příjmu za letošní rok a osobám samostatně výdělečně činným odpustí zálohy na daň splatné již 15. června a případné penále. Opatření by mělo nabýt platnost už příští týden.

Výši škod musí firmy a podnikatelé doložit finančnímu úřadu při podání daňového přiznání. Ocenění musí být vypracováno pojišťovnou nebo znalcem. "Daň bude prominuta v částce odpovídající výši škody vzniklé v důsledku povodní na majetku sloužícím k podnikání," uvedl ministr.

Dále bude živnostníkům prominut podle ministra úrok z prodlení a penále vzniklé kvůli možné opožděné platbě záloh na daň z příjmu v průběhu roku 2013. Termín pro placení záloh je 15. června. Vedle toho může každá fyzická nebo právnická osoba individuálně požádat finanční úřad o snížení nebo udělení výjimky z platby záloh.

Kalousek rovněž upozornil, že pokud by firma nebo živnostník nechtěl být na seznamu dlužníků, i když sankce hrozit nebudou, může požádat finanční úřad o vstřícnost. Týká se to například podnikatelů, kteří by se ucházeli o veřejné zakázky.

Daň z příjmu

Na daních z příjmu firem vybral stát loni podle údajů ze státního závěrečného účtu celkem 128 miliard korun.

Od podnikatelů a dalších samostatně výdělečných činných lidí vybral stát celkem 4,7 miliardy korun. Část z těchto peněz získal státní rozpočet a část rozpočty krajů i obcí.

První představu podobného opatření zmínil Kalousek už ve čtvrtek, kdy reagoval na podle něj zavádějící oznámení vládního mluvčího Jana Hrubeše.

Ten jménem předsedy vlády oznámil záměr kabinetu odložit postiženým podnikatelům povinnost platit zálohu na letošní daň z příjmu bez hrozby penále. Premiér Petr Nečas (ODS) na konflikt reagoval slovy, že je zájmem všech členů vlády zasaženým podnikatelům pomoci a že detaily oznámí ministerstvo financí.

Ministerstvo již rovněž eviduje vedle žádosti Prahy na úhradu části povodňových škod i žádost Středočeského kraje. Ten požádal o více než 120 milionů korun, v první fázi ovšem může dostat maximálně 50 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda na tyto náklady vyčlenila již dříve 300 milionů korun. Žádosti mohou podávat města a obce prostřednictvím jednotlivých krajů.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.