31. března 2010 19:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ODS a ČSSD loni výrazně prodělaly. Ztráty přesáhly 150 milionů

Volební kampaň ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební kampaň ČSSD. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Dvě největší strany tvrdě doplatily na loňské zrušené volby do Poslanecké sněmovny. ODS i ČSSD loni hospodařily se ztrátou přes 150 milionů Kč. Důvodem jsou výdaje na kampaň právě před neuskutečněnými volbami.

Informaci přinesl server idnes.cz - čtěte zde. V minusu skončili i lidovci, zelení naopak zůstali v kladných číslech.

Sociální demokraté sečetli finanční manko za loňský rok ve výši 158,2 milionu korun. Za kampaň na zrušené volby vydali 103,5 milionu korun.

Jejich největší soupeř, ODS, prodělal ještě víc - 164,7 milionu korun. Na dvoje volby, do Evropského parlamentu a zrušené do Sněmovny, dala strana 159 milionů korun.

Sponzor figuruje v kauze Diag Human
Politické strany musejí do konce března odevzdat do parlamentu finanční zúčtování za rok 2009. Tam by tyto informace měly být přístupné veřejnosti.

Sociální demokracie dostala od sponzorů přes 24,5 milionu korun, nejvíce přispěla firma Cíl, která hospodaří s majetkem ČSSD a kterou strana vlastní.

Přes šest milionů straně věnoval také bývalý spolužák předsedy Jiřího Paroubka Tomáš Melich, uvádí server. Melich byl údajně v 90. letech akcionářem společnosti Eurolotto, která konkurovala Sazce. Melich prý zastupuje také společnost Towit Machinery, která nepřímo figuruje v arbitráži společnosti Diag Human proti českému státu.

Benda dal straně půl milionu korun
Mezi dalšími přispěvateli byli i šéf ústecké organizace ČSSD Jiří Benda (straně dal 500 tisíc korun), předseda Paroubek (50 tisíc korun) a kupodivu i poslankyně Olga Zubová (20 tisíc korun), která měla figurovat na pražské kandidátce ČSSD. Strana ji ale letos stáhla.

ODS zatím zveřejnila jen celkové údaje. "Seznam sponzorů bude přístupný v parlamentu," cituje server mluvčího strany Martina Kupku. Už dříve strana uvedla, že jí čtyři miliony korun věnoval hokejista Jaromír Jágr.

Lidovci loni vykázali ztrátu 19,1 milionu korun. Zelení skončili asi 4,5 milionu v plusu, jejich podzimní kampaň totiž nebyla ve srovnání s jinými stranami velká.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...