Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odstupte, žádají zaměstnanci ČSA kompletní Lašákovo vedení

Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sedm odborových centrál působících v Českých aeroliniích dnes vyzvalo stát jako majitele firmy, aby se zasadil o uklidnění napětí mezi zaměstnanci. Podle prezidenta organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar je výzva je de facto žádostí o odvolání prezidenta Radomíra Lašáka a jeho spolupracovníků.

Ministerstvo financí o odvolání managementu ČSA ovšem neuvažuje.

Lašák by měl podle prohlášení odborů odejít co nejdříve, aby nový management mohl začít pracovat na restrukturalizaci ztrátové firmy. Změna by se měla udát ještě před koncem privatizace, na projektu by se měly podle představ odborářů podílet i zaměstnanci.

Odbory vytýkají prezidentovi údajně neprůhledný rozprodej majetku firmy, například nákladového terminálu nebo stravovacích služeb. "Ze strany zaměstnanců není již žádný prostor pro pochopení pro další experimentování současného vedení ČSA s budoucností firmy," píše se v prohlášení. Kritika se na Lašákovu hlavu snáší v posledních týdnech ze všech stran.

Kromě zaměstnanců se ozvala i řada politiků. Rozhodující slovo má ministr financí Eduard Janota jako zástupce majitele. Ten Lašáka podržel a do ukončení procesu privatizace nechce dělat žádné změny ve vedení.

"Ministerstvo financí nehodlá odvolávat pana Lašáka, protože to v průběhu privatizace považujeme za nesmyslné," potvrdil dnes postoj úřadu jeho mluvčí Ondřej Jakob. Lašák prý má navíc od ministra za úkol připravit program záchrany firmy pro případ, že zůstane v majetku státu.

Stejný postoj zaujala na pondělním zasedání i dozorčí rada, kde se o Lašákově odvolání podle předsedy Ivana Kočárníka nehovořilo. Kočárník Lašákovy kroky hájí, bez nich by prý firma nepřežila.

ČSA vykázaly za letošní pololetí ztrátu 1,8 miliardy korun. Záchrana má podle současného vedení spočívat především v dalším prodeji majetku, omezení spojů a propuštění stovek lidí. Podrobnosti zveřejní firma ve středu.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!