Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odvolací soud vrátil rozhodnutí ohledně reklamy v pražské MHD

Plocha využívaná Rencarem ze skupiny  JCDecaux v pražském metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plocha využívaná Rencarem ze skupiny JCDecaux v pražském metru. | foto: Jiří BenákMAFRA

Praha Obvodní soud pro Prahu 9 se bude znovu zabývat sporem o platnost smlouvy mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a firmou Rencar ze skupiny JCDecaux na pronájem reklamních ploch v pražské MHD. Městský soud v Praze věc však vrátil prvoinstančnímu soudu z toho důvodu, že podle členů senátu nebylo jasné, o čem v jednom z bodů rozsudku vlastně rozhodoval.

Kontrakt z roku 1997 se týká exkluzivního práva pro Rencar provozovat reklamu v MHD, celkem jde o zhruba 130 000 reklamních ploch. Smlouvu podnik vypověděl v roce 2016 s odůvodněním, že pro něj byla nevýhodná. Původně měla platit do roku 2031. Po výpovědi následoval soudní spor a soud loni v září rozhodl, že smlouva byla od počátku neplatná kvůli neurčitosti předmětu nájmu. Rencar se proti tomu odvolal.

Reklamní smlouvu DPP a Rencar soud dříve označil za neplatnou. Podle firmy Rencar ale platí

Předsedkyně soudního senátu Ivana Kotrčová ve čtvrtek uvedla, že odvolací soud potvrzuje dva prvoinstanční výroky.. Soud však shledal pochybení prvoinstančního soudu v třetím bodu rozsudku, který se týkal požadavku Rencaru na určení vztahu, který mezi oběma stranami panoval.

Rencar podle Kotrčové v žalobě dostatečně nespecifikoval, jaký vztah by měl být posuzován a soud byl podle ní povinen vyzvat firmu, aby žalobu doplnila. „Vždy je třeba vědět, jak konkrétní určení má být předmětem řízení,“ řekla. Dodala, že tato vada nemohla být napravena v rámci odvolacího řízení.

Advokát DPP Ondřej Krotil uvedl, že potvrzení neplatnosti smlouvy je správné a že navrácení věci prvoinstančnímu soudu úplně nečekal. „Nicméně i z toho krátkého odůvodnění soudu vyplývá to, co my tvrdíme celou dobu - že vlastně není zřejmé, čeho se společnost Rencar domáhá,“ řekl. Dodal, že s ohledem na fakt, že v hlavních bodech soud potvrdil závěry pozitivní pro DPP, není důvod měnit strategii nebo argumentaci, se kterou dosud právníci podniku pracovali.

„Vnímáme to tak, že soud se bude muset v první instanci zabývat všemi našimi argumenty,“ uvedl mediální zástupce JCDecaux Jiří Chvojka.

Smlouva na reklamu z roku 1997 mezi pražským dopravním podnikem a Rencar je neplatná, rozhodl soud

DPP již v soutěži vybral nové nájemce u části reklamních ploch, které dříve provozoval Rencar. „Noví nájemci nám hradí ročně částku ve výši více než 150 milionů korun, což je třikrát více, než dosud hradila společnost Rencar za několikanásobné množství využívaných reklamních ploch,“ uvedl ve středu mluvčí DPP Daniel Šabík. Skupina JCDecaux hrozí státu kvůli sporu o reklamu mezinárodní arbitráží.

Rencar založil v roce 1990 samotný DPP, v roce 2001 pak prodal většinový podíl společnosti Eroplakat z mezinárodní skupiny JCDecaux. Nyní má podnik ve firmě menšinový podíl. JCDecaux má v Praze také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu rovněž označilo za nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží. Podle firmy je smlouva pro město naopak výhodná. Vedení magistrátu před časem rozhodlo, že nebude hledat další firmu, která by mobiliář vlastnila a provozovala, a namísto toho přístřešky nakoupí samo. Smlouva s JCDecaux skončí příští rok v červnu.

Vyjádření společnosti RENCAR PRAHA, a.s.:

Z informací uvedených v tomto článku se mohlo jevit, že Městský soud v Praze
přisvědčil závěrům soudu prvního stupně v tom směru, že smlouva mezi Pražským
dopravním podnikem a společností RENCAR ze skupiny JCDecaux na pronájem
reklamních ploch v pražské MHD je neplatná. Tak tomu ovšem není. Skutečnost je taková,
že Městský soud v Praze se v rámci odvolacího řízení otázkou platnosti smlouvy vůbec
nezabýval.

Pokud odvolací soud potvrdil některé zamítavé výroky rozsudku soudu prvního stupně, pak
jen proto, že dle jeho názoru nebylo vůbec na místě (z procesních důvodů) se dotčenou částí
žaloby věcně zabývat. Soud prvního stupně se měl, dle odvolacího soudu, zaměřit na otázku
existence závazkového vztahu mezi společností RENCAR a DPP a nezabývat se izolovaně
jen samotnou smlouvou, jak to soud prvního stupně nesprávně učinil.


To je také důvodem, pro který byla celá věc vrácena soudu prvního stupně k dalšímu řízení.
Celá věc se tak tedy vrací na úplný začátek. Dosavadní závěry soudu prvního stupně se
v důsledku rozhodnutí odvolacího soudu staly bezpředmětnými, neboť soud prvního stupně
se dle odvolacího soudu nesprávně zabýval tím, čím se vůbec (z procesního hlediska) zabývat
neměl. V žádném případě tedy neplatí, že by se odvolací soud - tj. Městský soud v Praze -
ztotožnil s názorem soudu prvního stupně v tom směru, že smlouva mezi RENCAR a DPP
je neplatná.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!