Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odvolání šéfa České exportní banky žádá také ministerstvo financí

Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Osud generálního ředitele České exportní banky (ČEB) Jiřího Klumpara je podle všeho zpečetěn. K výzvě, aby Klumpar odstoupil, se po ministrovi průmyslu Janu Mládkovi připojil také další klíčový akcionář této státní banky – ministerstvo financí. Serveru Lidovky.cz to řekl náměstek ministra financí Martin Pros, který tento úřad zastupuje také v dozorčí radě ČEB.

„Podporujeme vyjádření ministra Mládka, aby Jiří Klumpar sám odstoupil,“ uvedl Pros. Podle náměstka je důležité provést v bance personální změny. Banka se nyní nachází ve složité situaci, kdy musí řešit problémy s více či méně rizikovými úvěry za desítky miliard korun. Ministerstvo financí podle Prose uvažuje o změnách v bance již delší dobu, měla by se jimi zabývat také příští dozorčí rada ČEB.

PSALI JSME

Odchod Klumpara by nicméně neměl exportní banku nijak oslabit. „Chceme přehodnotit exportní strategii a exportní banku dále rozvíjet,“ řekl Pros.

Podle dostupných informací Klumparovi nikdo nevyčítá, že by současnou situaci se špatnými úvěry zavinil. Problémy vznikly ještě předtím, než Klumpar do banky před více než rokem přišel. Převládá nicméně názor, že za současné situace není nejvhodnějším manažerem pro řízení ČEB.

Výzva k rezignaci kvůli rozhovoru v LN

Ministr Mládek vyzval Klumpara k rezignaci kvůli jeho výrokům v úterním rozhovoru pro Lidové noviny. Klumpar v něm mluvil o různých variantách transformace banky a připustil i možnost vzniku nové konsolidační agentury či banky, do níž by byla převedena problematická aktiva ČEB. „Součástí transformačního procesu může být i vytvoření takzvané špatné banky – bad bank – nebo nějaké konsolidační jednotky,“ řekl šéf ČEB. Podle Klumpara ale nebylo jasné, zda by měly být do špatné banky převedeny jenom vyloženě kolabující úvěry ČEB za zhruba patnáct miliard korun, nebo všechny „ostře sledované“ pohledávky za zhruba čtyřicet miliard korun.

Mládek ve svém vyjádření uvedl, že takové návrhy šéfovi exportní banky vůbec nepřísluší a nemá je projednány s žádným akcionářem. Klumpar na druhé straně v rozhovoru pro LN řekl, že banka pracuje na jednotlivých návrzích transformace právě poté, co zahájila příslušnou diskusi s akcionáři.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč