3. září 2009 11:29, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OECD: Recese končí, světová ekonomika se vrací k růstu

OECD čeká již toto čtvrtletí návrat k hospodářskému růstu v USA, eurozóně i G7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy OECD čeká již toto čtvrtletí návrat k hospodářskému růstu v USA, eurozóně i G7. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Globální recese zřejmě právě končí a již v tomto čtvrtletí by se Spojené státy, země eurozóny i skupina G7 jako celek měly navrátit k hospodářskému růstu. Předpověděla to v dnešních čtvrtletních odhadech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

OECD, která ještě v červnu pro největší ekonomiky světa čekala ve třetím čtvrtletí pokles, nyní odhaduje, že celá G7 zaznamená v celoročním přepočtu již růst o 1,2 procenta. Přitom ve druhém čtvrtletí G7 vykázala pokles o 0,1 procenta.

Spojené státy, které v předešlém čtvrtletí ztratily jedno procento, by měly zaznamenat vzestup o 1,6 procenta a eurozóna by po poklesu o 0,5 procenta měla oživit o 0,3 procenta, z toho Německo o 4,2 procenta. Pro poslední čtvrtletí roku OECD u USA a zemí eura čeká zrychlení růstu na nejméně dvě procenta a celá G7 by měla posílit o 1,4 procenta.

"Ve srovnání s tím, co jsme očekávali ještě před několika měsíci, tu máme teď oživení, které možná přichází o něco dříve a je o něco silnější, protože finanční situace se zlepšila rychleji, než jsme dříve
předpokládali," komentoval nový odhad pro agenturu Reuters hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov.

Globální zotavení podle Elmeskova začalo "dramatickým obratem" v Číně a dalších asijských rozvojových ekonomikách. Ekonom organizace však připomněl, že ve druhém čtvrtletí byly ekonomiky po celém světě ještě silně závislé na vládních stimulech a rekordně nízkých úrokových sazbách.

ČTK