19. listopadu 2009 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OECD: Vyspělé ekonomiky mají krizi za sebou, příští rok svižně porostou

OECD: Vyspělé ekonomiky mají krizi za sebou, příští roks vižně porostou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy OECD: Vyspělé ekonomiky mají krizi za sebou, příští roks vižně porostou | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Ekonomiky 30 zemí vyspělého světa příští rok vzrostou o 1,9 procenta, růst však po letošním propadu o 3,5 procenta zůstane zřejmě nestabilní. Předpověděla to v dnešním pololetním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která tak zvýšila svůj odhad z červnové prognózy 0,7 procenta. Pro Českou republiku i pro Slovensko OECD čeká napřesrok oživení s růstem shodně o dvě procenta.

"Ve většině ekonomik OECD bude růst pravděpodobně kolísat kolem skromné úrovně," uvedl k výhledu hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov. "Až později se stane oživení dostatečně silným na to, aby začalo snižovat nezaměstnanost," dodal.

Spolehlivější oživení čeká OECD až přespříští rok, kdy by všech 30 členských zemí mělo zaznamenat růst o 2,5 procenta. Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, po růstu o 2,4 procenta v roce 2010 další rok expanzi mírně zrychlí na 2,8 procenta. Země eurozóny posílí příští rok jen o 0,9 procenta, další rok však porostou o 1,7 procenta.

Pro českou ekonomiku organizace čeká v roce 2011 zrychlení růstu na 2,8 procenta. K postupnému oživení zde podle OECD povedou zvýšené investice a zahraniční poptávka, brzdou růstu však bude slabá domácí spotřeba.

OECD upozorňuje, že českým vládám po dvou podpůrných balíčcích již nezbude prostor pro další zvyšování výdajů a rozpočtového deficitu. Na příští rok jsou sice schválena opatření ke snížení schodku, rozpočtovou konsolidaci však budou dlouhodobě brzdit rozsáhlé nevyřešené výdajové problémy ve zdravotnictví, sociální oblasti a důchodovém systému.

Pro Slovensko odhaduje OECD v roce 2011 výrazné urychlení ekonomického růstu na 4,2 procenta. Země bude těžit zejména ze zlepšení světového obchodu a obnovení přílivu přímých investic. I Bratislava však bude stát před nutností výrazně omezovat rozpočtové deficity.

Lidovky.cz, ČTK